Ege Haberleri

EGE

  Uşak'a kar paletli ikinci ambulans

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  24.01.2012 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı Uşak'a ikinci kar paletli ambulansı gönderdi.

   

  Uşak merkez ve ilçelerde son bir hafta içinde yaşanan kar yağışında toplam 662 vakaya müdahale edildiğini dile getiren Yılmaz, “Vakalar hava şartlarının olumsuzluğuna rağmen hastanelere nakledilmiştir. Kar nedeniyle ulaşılamayan vaka olmamıştır. İlimize 2011 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen kar paletli ambulansımız halen deprem bölgesi Van'da hizmet vermektedir. Bakanlık ikinci kar paletli ambulansı da 18 Ocak'ta Uşak 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri'ne tahsis etmiştir. Sağlık acillerinde 112'yi arayan vatandaşlarımıza, ambulans ve beraberinde sağlık ekipleri en kısa sürede ulaştırılmaktadır. Ambulans hizmetleri 9 acil yardım istasyonu ve 26 ambulansla sürdürülmektedir. Son olarak Bakanlığımız tarafından ilimizde karlı yol şartlarında kullanılmak üzere tahsis edilen kar paletli 4X4 ambulanslarla zor şartlarda hizmet sunumunda büyük kolaylık sağlanmıştır” dedi.

   

  Tam donanımlı kar paletli ambulans

  Kar paletli ambulansın aynı zamanda lastik takılarak da kullanılabildiğini ifade eden Dr. Erkan Yılmaz, “Kar paletli ambulans paletleri üzerinde saatte 65 km hız yapabiliyor. Ambulans paletsiz olarak lastik tekerleri ile de kullanılabilen, 3 personel ve bir hasta taşıyabilen zor şartlar için tasarlanmıştır. Tam donanımlı olan ambulansta, Defibrilatör (Şok) cihazı, oksijen cihazı, yapay solunum cihazı, yanık ve doğum setleri, çeşitli sedye türleri ile ileri yaşam desteği için gerekli olabilecek her türlü alet, ekipman ve ilaç bulunmaktadır. Aracın içerisinde ayrıca navigasyon (yol bulucu) cihazı ve araç telsizi de mevcut olup olay yerine ekibin yönlendirilmesi rahatlıkla sağlanmaktadır” diye konuştu.

   

  18 bin 894 vakaya ulaşıldı

  2011 yılında 112 acil çağrı numarasına gelen ihbarlarla toplam 18 bin 894 hasta veya yaralıya ulaşıldığını kaydeden Dr. Yılmaz “Ekiplerimiz 2011 yılında 18 bin 894 vakaya baktı. Bakanlığımız tarafından belirli illerde konuşlandırılan hava ambulansları ilimizde de hizmet vermiş toplam 22 hasta helikopter ambulansla, 2 hasta da uçak ambulansla nakledilmiştir. 112 ekipleri, acil vakaların yüzde 96'sına şehir merkezinde 10 dakikada, kırsal bölgede ise 30 dakikada ulaştı” ifadelerini kullandı.

   

  Asılsız ihbarlar zaman kaybettiriyor

  112 Komuta Kontrol Merkezi'ne günde ortalama bin çağrı geldiğine dikkat çeken Dr. Yılmaz, “Bu çağrıların yüzde 90'ı gereksiz çağrı ve asılsız ihbarlardan oluşmaktadır. Gereksiz çağrıları yapan şahıslara 112 acil çağrı numarasını gereksiz yere meşgul ederek aslında bir gün kendilerinin de ihtiyacı olabilecek veya o anda kendi yakınlarına ulaşması gereken ambulans hizmetini engellemekte ve geciktirmekte olduklarını hatırlatmak faydalı olacaktır. Özellikle zorlu kış şartlarının yaşandığı şu günlerde vatandaşlarımızın 112 acil çağrı numarasını gereksiz yere meşgul etmemeleri, gerçek sağlık acillerinde 112'yi aramaları gerekmektedir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı