Ege Haberleri

EGE

  Uşak Üniversitesi'ne yeni bir merkez

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  11.07.2012 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Uşak Üniversitesi'nin “Yeşil Ekonomi Araştırma Ve Uygulama Merkezi” kurulması yönünde Yükseköğretim Kurulu'na yaptığı teklif kabul edildi.

  YEKAUM ile ilgili açıklama yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, merkezin, teknolojik ve özgün projeler geliştirerek kamu, özel sektör, sanayici, sivil toplum kuruluşları ve diğer üniversiteleri bir araya getireceğini söyledi. Ülkenin büyümesi için sanayileşmeye, sanayileşme için ucuz, temiz ve kesintisiz enerjiye, enerji içinde finans, teknoloji ve insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, “21. yüzyıla yön veren 'Düşük Karbon Ekonomisi' veya 'Yeşil Ekonomi' diyebileceğimiz yeni olguyu enerji politikalarımızın temeline oturtmak zorundayız. Enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en önemli bileşenidir. Dünyanın ekolojik kapasitesi düşünüldüğünde enerji verimliliğinin artırılması gerekiyor. Bu nedenle Uşak Üniversitesi olarak Yeşil Ekonomi alanında bir platform oluşturacağız” diye konuştu.

  YEKAUM'da fikir, tasarım, üretim, pazarlama ve yaygınlaştırma gibi tüm aşamaları destekleyici görevler üstleneceklerini sözlerine ekleyen Rektör Çelik, “Merkez danışmanlık hizmeti vererek, enerji verimliliği konusunda toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirici eğitim, kurs, seminer, kongre, sempozyum ve konferanslar düzenleyecek. Bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarını yürütecek olan merkezin yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte enerji verimliliği alanında önemli katkılar yapabileceğine, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde, ulusal çapta bu süreci destekleyecek öncü kurumlardan biri olacağına inanıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı