Ege Haberleri

EGE

  Uşak’ta turizm için atılımlar

  Yavuz KUŞDEMİR, (DHA)
  09 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mayıs 2010 - 21:35

  Uşak İl Genel Meclisi üyeleri, gezip incelemeler yaptıkları tarihi antik kentleri ve müzelerin turizme kazandırılması için çalışma başlatılacağını açıkladı.

  UŞAK İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun başkanlığındaki 13 kişilik heyet, Karun Hazineleri’nin sergilendiği Arkeoloji, Atatürk Etnografya müzeleriyle Banaz’ın Ahat Köyü’ndeki Akmonia Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.
  Arkeoloji Müzesi’ne giden meclis üyeleri Müdür Sabiha Pazarcı’dan bilgi aldı. Müzeyle ilgili sorunları da dinleyen Uzun, “Müzelerimizin sorunlarını çözmekle işe başlayacağız. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her köşesinde ayrı ayrı tarihi eser ve ören yerleri bulunan Uşak’ın, sahip olduğu bu kültürel değerlerinin korunması ve tanıtılması için meclis olarak özel bir çaba sarf edeceğiz” dedi.
  Büyük değer
  Aynı şekilde Atatürk Etnografya Müzesi’ni de gezip sorunları dinleyen Uzun ve üyeler daha sonra Akmonia Antik Kenti’ne geçti. Kent yetkilileriyle görüşen Uzun, Tanrıça Tike adına yapılan ve şu anda yeraltında olan mozaikleri gün yüzüne çıkarmak işe başlayacaklarını belirterek şunları söyledi:
  “Karun Hazineleri, Atatürk Etnografya Müzesi ve Akmonia Antik Kenti’yle ilgili sorunların giderilmesi ve buralardaki eserlerin turizme kazandırmak için ne yapılabileceğini, il genel meclisinde görüşüp, karara bağlayacağız. Geliştirilecek projelerle de Uşak’ta turizmin gelişmesi
  açısından önemli adımlar atacağız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı