UŞAK HABERLERİ

Uşak Sırçalı Mağarası'nın gizemi çözülüyor

DHA
05.05.2017 - 15:40Son Güncelleme :
DHA

UŞAK Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği ile Uşak Tanıtım Gönüllüleri ve Kültür Derneği üyelerinden oluşan bir grup tarafından doğa yürüyüşü sırasında geçen yıl keşfedilen Sırçalı Mağarası'nda Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu (EMAK) üyesi 6 öğrenci araştırma yaptı. EMAK Başkanı Ümit Günhan, haritalama çalışmalarında mağaranın yatay uzunluğunun 380 metre, derinliğinin ise 37 metre olduğunu, coğrafi ve arkeolojik bulgularla ilgili geniş bir rapor hazırlayacaklarını söyledi.

Ege Üniversitesi EMAK üyesi 6 öğrenci geçen hafta Uşak'a gelerek, Banaz ilçesine bağlı Ulupınar Köyü Boduçdamları Mevkisi'nde, 1709 metre yükseklikteki Kaleboynu Tepesi'nde bulunan Sırçalı Mağarası'nda kamp kurdu. Mağarada bir hafta araştırma yapan grup, bugüne kadar bilinmeyen ve devlet envanterlerinde yer almayan gizemli mağarada yaşam izlerine rastladı. Yapılan araştırmada mağarada bulunan çömlek ve toprak kap parçaları, mağaranın bir yerleşim alanı alarak kullanıldığını kanıtladı. Sırçalı Mağarası'nda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu Başkanı Ümit Günhan, "Birkaç hafta içerisinde coğrafi ve arkeolojik bulguların raporunu, haritayla birlikte yayınlayacağız. Mağarada bulduğumuz çanak, çömlek parçaları üniversitenin arkeoloji bölümleri tarafından incelenecek" dedi.

Sırçalı Mağarası'na girmenin can güvenliği açısından riskli olduğuna dikkat çeken Günhan, "Sırçalı Mağarası'nı fosil mağara kategorisinde değerlendirebiliriz. Mağaranın önceden daha büyük olduğunu ve tavanlarda yaşanan çökmeler sonrası daraldığını düşünüyoruz. Mağara daha derinlere inmek isteyen insanlar için tehlike arz ediyor. İnsan boyunda kayaların düşüp çıkış yollarını kapatma tehlikesi var. Merak uğruna hiç kimse bilinçsizce mağaraya girmesin" dedi.

Sırçalı Mağarası, geçen yıl, Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği ile Uşak Tanıtım Gönüllüleri ve Kültür Derneği üyelerinden oluşan bir grup tarafından doğa yürüyüşü sırasında keşfedilmişti.

Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Uşak Sırçalı Mağarası'nın gizemi çözülüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uşak Sırçalı Mağarası'nın gizemi çözülüyor haberi güncellenecektir.

UŞAK İLÇELERİ

UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı