Ege Haberleri

  Uşak’ın süt üretimine 2.7 milyon liralık yatırım

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  16.09.2015 - 18:07 | Son Güncelleme:

  UŞAK merkeze bağlı Muharremşah Köyü’nde Muhtar Fethi Tarhan’a ait 2.7 milyon liraya malolan 120 başlık süt üretim tesisi hizmete açıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü’nün (TKDK) 1.8 milyon lira destek verdiği tesiste, yıllık bin ton süt elde edilecek.

  Muharremşah Köyü Muhtarı Fethi Tarhan’a ait tesisin açılışına; Vali Ahmet Okur, AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Türkiye’de hayvancılığın ciddi anlamda geliştiğini belirten Vali Okur, "Hayvancılığın önemi her geçen gün artmakta, yatırımcıların tercih ettiği sektör haline gelmektedir. Sadece çiftçimiz değil, sanayicilerimiz de ölçek ekonomilerini düşünerek, maliyetleri en aza indirip kazanç elde etmek istedikleri 1000 ile 5 bin hayvanlık tesislerin kurulmasına öncülük yapmaktadır. Hayvancılık sektöründe devletimizin çok ciddi destekleri bulunmaktadır" dedi.

  Vali Okur ve diğer davetliler tarafından hizmete açılan tesisle ilgili bilgi veren Muharremşah Köyü Muhtarı Fethi Tarhan, "TKDK’nın desteği ile Uşak’a modern, Avrupa ve Ulusal Standart geçerlilik belgeli 120 başlık anaç hostayn ırkı süt üretim tesisi kurduk. Tesisimiz bu alanda bitirilip tamamlanan ilk tesistir. Tesisimiz makine ekipmanlarıyla birlikte Avrupa Birliği standartlarında bir işletmedir. Avrupa Birliği standartlarında uygun görülen yarı açık barınak sisteminde inşa edildi. Yatırım kapsamında Avrupa Birliği ülkelerindeki birim hayvan başına elde edilen süt miktarını ulaşılarak günde ortalama 3.5 ton süt, yıllık ise ortalama 1000 ton süt elde edilmesi öngörülmektedir. 2.7 milyon TL’ye mal olan tesisimize TKDK’nın 1.8 milyon TL desteği oldu" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı