Ege Haberleri

EGE

  Uşak Halıları, dünya pazarına Kapalıçarşı'dan açıl

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  19.07.2012 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Tarihi Dokur Evi'nde Uşak Belediyesi tarafından açılan kurslarda ilmek ilmek dokunan Uşak Halıları dünyaya açılacak.

  Halıların yaygınlaşması ve eski şanına ulaşması için katalog hazırlayan Uşak Belediyesi, katalogları günlük 150 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul Kapalıçarşı'daki halıcı esnafına gönderip dünya pazarına açılacak.
  Uşak Belediye Başkanı Bağımsız Ali Erdoğan Uşak Halılarını eski günlerine getirmek için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Başkan Erdoğan, “Uşak Halılarının İstanbul Kapalıçarşı'da kabuğunu kıracağına inanıyoruz. Halılarımız sadece ilimizde yaşayan kültürel bir done olmaktan çıkmalı ve eski günlerine dönmelidir. Yapmış olduğumuz halı üretimi ve tanıtım kataloğu bu düşüncenin ürünüdür. Böylelikle Dokur Evi'nde halı dokuyan Uşaklı kadınlara da önemli bir ek gelir sağlamış olacağız. Dokur Evi'nde iki yıldan bu yana 90 Uşak Halısı üretildi” dedi.
  Halıların eskiden olduğu gibi dünyanın her yerine satılmasını istediklerini kaydeden Başkan Erdoğan, “Uşak Halılarının yaşaması ve yaşatılmasını önemli bir misyondur. Unutulmaya yüz tutan halılarımızın kendi memleketinde kendi isminde ve atmosferinde yaşamasını önemsedik. Bu nedenle yaklaşık iki yıl önce tarihi Dokur Evi'ni restore ederek can verdik. Ardından Dokur Evi'nde Uşak Halılarını kursiyerlere öğreterek yeniden dokutmaya ve gelecek nesillere yayılmasına vesile olduk. İki yıldan bu yana adını yeniden duyurduğumuz Uşak Halılarına talepler artmaya başladı. Halılarımız özelliği ile dillere destan bir niteliktedir. Bir kadın kursiyer ayda sadece 1,5 metrekare halı dokuyabiliyor. Bunun yanı sıra metrekarede 89 bin 600 ilmek var. Halılarımız yüzde yüz yün olmakla birlikte kök boya kullanılarak ilmek ilmek dokunuyor. Üretilen halılarımıza İstanbul ve çeşitli kentlerden talep gelmeye başladı. Bizim dokuduğumuz halıların özelliği aslına uygun ve ekonomik olmasıdır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı