Ege Haberleri

EGE

  Uşak Deri Karma OSB'ye katı atık projesi

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  30.09.2013 - 01:26 | Son Güncelleme: 29.09.2013 - 15:44

  ADALET ve Kalkınma Partisi Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin yönetim kurulu toplantısına katıldı.

  Bölgenin sorunlarının konuşulduğu toplantıda katı atıklarla ilgili yapılacak çalışmalar ele alındı. Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, “Katı atıklarla ilgili proje çalışmalarımız sürüyor” dedi.
  AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün ve yönetim kurulu üyeleri, Uşak Deri Karma OSB'yi ziyaret etti. Ziyarette bölgedeki katı atık sorununun çözümü için yapılan çalışmalar hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Bölgede faaliyet gösteren arıtma tesisine yaptığı son yatırımlarla, kapasitenin 16 bin metreküpten 24 bin metreküpe yükseltildiğini ifade eden Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, “Arıtmaya yaptığımız yatırımların yanı sıra, bölgedeki katı atıklara da çözüm arayışı içindeyiz. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde İskoçya merkezli bir şirket kentimize gelecek ve sahada çalışmalar yapacak. Bölgenin katı atıklarını, doğaya zarar vermeden nasıl imha edebileceğimizi araştıracak. Bizler katı atık sorununu çözmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Bu bağlamda yerli ve yabancı şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.


  ATIKLARDAN SICAK SU VE ELEKTRİK ÜRETİMİ
  Katı atıkların yakılarak enerjiye dönüştürüleceği bir projenin üzerinde durduklarını ifade eden Küplemez, “Katı atıklarla ilgili projenin şu anda fizibilite çalışması yapılıyor. Eğer uygun şartlar sağlanırsa, katı atıklar enerjiye dönüşecek ve hacmi azaltılacak. Sıcak su veya buhardan elektrik enerjisi elde edilecek. Yakmayla katı atıkların hacmi azalacak ve daha kolay bir şekilde doğaya zarar vermeden imha edilecek. Bu çalışmanın yaklaşık 20 milyon dolara mal olması bekleniyor. Katı atık sorununu çözen organize sanayi bölgelerinin büyük bir bölümü kentlerde belediyelerle ortak hareket ediyor. Katı atık problemine çözüm bulmak için belediye ile görüşmelerimiz oldu. Fakat bu konuda olumlu bir yanıt alamadık. Oysa Türkiye'deki birçok organize sanayi bölgesi katı atıklarla ilgili problemini belediye ile eşgüdümlü çalışarak çözmüş. Katı atık sorununun belediye ile çözülmesi durumunda, Avrupa Birliği ve diğer destekçi kurumlardan hibeler sağlanabiliyor. Sorunu kentteki yerel yönetimle, ortak hareket ederek çözmekten yanayız” diye konuştu.


  ALTAY, “TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
  Bölgedeki katı atık sorununun çözümü için gerekli çalışmaların takipçisi olacaklarını dile getiren AK Parti'li Mehmet Altay ise, “Katı atıkların çözümü için ilgili bakanlıklar ve desteklerin sağlanacağı kurumlarla iletişime geçmeye hazırız. Yapılacak projenin hayata geçirilmesi ve yaşanan sorunların aşılması için destek vereceğiz. Çünkü çevre çok önemli bir konu ve bununla ilgili yaptırımlar her geçen gün artmakta. Bu bağlamda sorunlara çözüm üretecek, içi dolu ve uzun vadede katma değer sağlayacak her proje için elimizi taşın altına koyarız” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı