UŞAK HABERLERİ

Uşak Belediyesi’ Nin Çölyak Duyarlılığı

IHA
19.10.2015 - 17:51Son Güncelleme :

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ın çölyak hastası bir çocuğa glutensiz un ve ekmek yapma makinesini hediye ederken.

IHA

Uşak Belediyesi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 40 çölyak hastasına ekmek yapma makinesi ve glutensiz un hediye etti.
Uşak’ta kısa sürede yaşlılara bakım, üniversite öğrencilerine eşya ve yeni doğum yapan ailelere bebek hediyeleri verilmesi gibi sosyal projelere imza atan Belediye kentte yaşayan çölyak hastalarını da unutmadı. Hastalıkları nedeniyle içeriğinde gluten bulunan unlu mamuller kullanamayanların, evlerinde rahatça ekmek ve unlu mamuller yapabilmeleri için 40 ekmek yapma makinesi ve 20’şer kilo glutensiz un dağıtıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan dağıtım törenine Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Işıl Akgün, Çölyak Hastaları Farkındalığı Arttırma Derneği Başkanı Döndü Türkmen ve çölyak hastalığı ile mücadele eden aileler katıldı.
“İlimizde yaşayan çölyak hastalarının sıkıntılarını kendimizin sıkıntısı gibi gördük” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, bu kapsamda onlara en uygun şekilde destek verdiklerini aktardı. Kentte sosyal belediyeciliğin gereği yaptıkları çalışmalara böyle anlamlı bir çalışmayla devam ettiklerini aktaran Cahan; “Çölyak hastası olan kardeşlerimizin evlerinde tarhana çorbası bile içemiyor olmaları bizleri duygulandırıyor ve üzüyor. Ama ne olursa olsun beterin beteri olduğu, imtihan olduğumuz dünyada bu halimize bile şükretmeliyiz. Bizlere çölyak hastalarımız dernekleri vasıtasıyla ulaştıklarında onlar için ne yapabiliriz diye düşündük. Neticede evlerinde temiz ve kendilerinin kullanabileceği yiyecekler yapabilmelerine destek olmak istedik. Bu nedenle hastalarımıza ekmek yapma makinesi ve özel unu alarak hastalarımıza hediye ettik. Biz Belediye olarak her zaman çölyak hastalarımızın yanındayız. Maddi ve manevi desteklerimizle onların sıkıntılarını azaltmak niyetindeyiz. Sosyal belediyeciliğin gereği kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceğiz. Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızdır. Sizin hastalarınız da bizim hastalarımızdır. Bu etkinliğe vesile olan herkese teşekkür ediyorum”.
Çölyak Hastaları Farkındalığı Arttırma Derneği Başkanı Döndü Türkmen ise çölyak hastalarının, çektiği sıkıntılara değindi. Türkmen, “Sorunlarımızı aşmak konusunda belediyemiz bize önemli bir destek verdi. Hastalığımız nedeniyle unlu mamulleri tüketmekte sıkıntı çekiyoruz. İçeriğinde bulunan gluten tüketmemiz durumunda bizlere acılar veriyor. Biz bu sıkıntılarımızı Belediye Başkanımız Nurullah Cahan’a ilettiğimizde bize her türlü yardımı yapacağını belirtti. Bizler bu destekle çok mutlu olduk. Desteklerini esirgemeyen Belediyemize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?
Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bazen çölyak hastalığı, bir ameliyat, doğum sonrası, gebelik sürecinde, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi direkt çölyak hastalığı tablosuyla da ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı literatürde; çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta ortaya çıktığı görülmüştür.
Çölyak hastalığı, vücutta immunolojik cevabı tetikleyen çevresel (gluten tüketimi) ve genetik faktörlerin birlikte rol oynaması sonucunda ortaya çıkar. Çölyak hastalığın oluşması için hem genetik yatkınlık hem de çevresel faktör olan glutenli gıdalar tüketmekle kendini gösterir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Uşak Belediyesi’ Nin Çölyak Duyarlılığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 17 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uşak Belediyesi’ Nin Çölyak Duyarlılığı haberi güncellenecektir.

UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı