"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Ürünün adı Türk Tenisi

<B>TENİS</B> Federasyonu özerkliğini elde etti; ancak yeni statü federasyonu başta ek maddi kaynak arayışı ve yeniden yapılanma konularında ciddi sorumluluklar da getirdi.

Para sorununu bu yazımda, yapılanmayı ise önümüzdeki hafta ele alacağım. Geçen yıl spor teşkilatının Tenis Federasyonu’na tahsis ettiği bütçe takribi 550 Milyar TL idi. Bu sene için devlet sadece 200-250 milyarlık bir bütçe ön görmekte. Federasyonun hedefi ise 1.2 trilyon TL’ye ulaşmak. Fark 1 trilyon TL. Bu açığı kapatmak için federasyonun, ‘Ürünü’ yani Türk Tenisini pazarlaması, dolayısı ile reklam arayışı içerisine girmesi gerekecek. Kısacası sponsor bulunacak.

Yeni sponsorluk yasasına göre reklam verecek kurum ya da şahıslar aktardıkları paraları vergiden düşebilecekler. Zaten federasyonda artık alacağı para tutarı karşılığında fatura kesebiliyor. Peki Türk tenisine sponsorluk kim yapar veya hedef kitle kimler olabilir? Fazla düşünmeye veya çok uzağa gitmeye gerek yok. Cevabı belli: Veteran tenisi oynayanlar. Yani veteran tenisçiler. Bunların çoğu üst düzey yönetici. Büyük şirketlerin başında. Genelde çocukları da tenis oynuyor. Demek ki bu şahıslar tenise sponsorluk yaptığı taktirde, dolaylı yoldan çocuklarının tenis geleceğine de katkıda bulunmuş olacaklar.

İşte sebebler

Size Veteran Tenisçiler Birliğinin (VTB) web sitesinde (vtb.org) ‘Sponsor olmanız için birkaç sebep’’ başlığı altındaki bazı bilgileri aktarmak istiyorum.

VTB üyeleri sayısı 1625 kişi. Sadece İstanbul’da 8000 kişi tenis oynuyor. Etki alanı takribi 120.000 kişi. İstanbul’daki 8000 kişinin 4000’i VTB turnuvalarında oynuyor. (Kaynak: NLP Uzmanı Cengiz EREN)

Ben yinede tenis oynayan sayısının bu rakamların çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Evet ürün ortada. Bence sponsorluk yapacak ortamda mevcut. Bundan sonrası tenis federasyonunun Türk tenisini ne şekilde pazarlayacağına bağlı.

TED’de yapılan Kış Kupası final sonuçları:

TEK ERKEKLER: 1- Haluk Akkoyun (TED), 2- Barış Ergüden (TED).

TEK BAYANLAR: 1- Perma Özgen (TED), 2- Gözde Ünkaya (ENKA).

ÇİFT ERKEKLER: 1- Haluk Akkoyun (TED) - Barış Ergüden (TED), 2- Barış Ergün(TED) - Sami Beceren (TED).

ÇİFT BAYANLAR: 1- Perma Özgen (TED)- Aslı Semizoğlu (TED), 2- Özge Atalay (ENKA)- Çağla Büyükakçay (ENKA).
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI