ANKARA HABERLERİ

Ürünlü’nün kültürüne Ankara’dan can suyu

Hürriyet Haber
12.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyünde yürütülen Kültür Köyü Projesi kapsamında yapılan Kültür Araştırmaları Merkezi binasının tamamlanmak üzere olduğu, araştırmacıların gelecek yıldan itibaren bu merkezde bir dizi etkinlik gerçekleştirecekleri bildirildi.

Hürriyet Haber

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Göksu, İbradı’nın Ürünlü köyünde yaşayanların 2005 yılında üniversiteyi arayarak, köyün özelliklerini anlatması üzerine bir araştırma ekibinin köyde ön inceleme yaptığını anlattı.

İncelemeler sonucunda Ürünlü’nün "Kültür Köyü" yapılması yönünde proje hazırlandığını belirten Göksu, bugüne kadar ODTÜ, Mimar Sinan, Akdeniz Üniversitelerinin çalışmaları ile doktora ve mastır tezleri hazırlandığını kaydetti.

Peyzaj Ankara Üniversitesi’nden

Yine öngörülen program çerçevesinde Ankara Üniversitesi Peyzaj bölümünün bu sene peyzaj çalışmaları yapacağını ifade eden Göksu, şöyle devam etti:

"Ürünlü köyü planlama ve peyzaj çalışmaları bütün bir yıl devam edecek. Bu nedenle kültür köyü bilim kurulu oluşacak. Kültür Köyü Projesi kapsamında tüm Toros köylerine hizmet edecek Kültür Araştırmaları Merkezi kurulma çalışmaları da sürüyor. Bu amaçla okul olarak var olan binanın restorasyonu tamamlanmak üzere. Gelecek yıldan itibaren bölgenin doğal yapısını ve kültürel etkinliklerini yapacak araştırmacılar, bu merkezde bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Kültür Araştırmaları Merkezinde iki büyük derslik, bir sanat atölyesi, açık sergi ve gösteri alanı, sanat etkinlikleri bahçesi olacak."

Neden yapıldı

ÜRÜNLÜ’nün kültür değerlerinin korunmuş olmasının buranın kültür köyü olarak seçilmesinde etkili olduğuna dikkati çeken Çetin Göksu, proje kapsamında tarım faaliyetleri, özgün el sanatları ve gıda üretimine yönelik de çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Projede yer alan, yöreye özgü tarihi düğmeli evlerin de 200 yıldır ayakta olduğuna dikkati çeken Çetin Göksu, bu binaların günümüzdeki betonarme yapılardan daha dayanıklı olduğunu kaydetti.

Evlerin bakımı yapıldığı takdirde çok uzun süre ayakta kalacağına dikkati çeken Göksu, "Akseki’deki bu evlerin dünyada eşi benzeri yok. Ürünlü evlerini dünya kültürüne kazandırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Ürünlü köyünün yaklaşık 5 kilometre doğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, köyün görülmesi gereken en güzel yerlerinden biri. Bunun yanında Manavgat Vadisi’nin sunduğu doğal güzellikler ve yöresel mimarisi, Ürünlü köyünü öne çıkarıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ürünlü’nün kültürüne Ankara’dan can suyu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı