ADANA HABERLERİ

‘Ürün Güvenliği Haftası’

IHA
13.10.2015 - 17:17Son Güncelleme : 13.10.2015 - 17:18

YEREL HABERLER ADANA

IHA

Adana Valiliği, 12-18 Ekim ‘Ürün Güvenliği Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada, ürün güvenliği konusunda farkındalık ve bilinç oluşturulmasının önemine dikkat çekti.
Yazılı açıklamada, vatandaşların günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına kadar ürünler ile profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi bir çok ürünün piyasadaki denetimlerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiği hatırlatılarak “Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ülkemizin 81 ilindeki il müdürlükleri ve 700’e yakın sayıdaki denetçimiz ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için çalışmaktadır. PGD faaliyetleri kısaca piyasaya arz edilen bir ürünün gerekli güvenlik kriterlerine ve teknik düzenlemelere uygun olarak üretilip üretilmediğinin denetlenmesi anlamına gelmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu denetimleri temel olarak bilimsel kriterlere dayanan bir risk analizi sonrasında tespit edilen yüksek riskli ürünler üzerinde gerçekleştirmektedir. Ancak bununla birlikte vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikayetler ile basına yansıyan kaza ve yaralanma haberleri de denetimin başlatılması için kullanılmaktadır. Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler incelenmekte; denetçilerimiz tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderilmekte ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabilmektedir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetimlerinde, güvenlik kriterlerini dikkate almadan merdiven altı olarak tabir edilen şekilde üretim yaparak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden ve ayrıca haksız rekabet ortamı oluşturan firmalarla mücadele amacını taşımaktadır. Bu mücadele bir yandan vatandaşlarımızın sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak; bir yandan adil bir piyasa ortamı yaratmak bir yandan da Türk Malı imajını korumak amacını gütmektedir. Bu nedenle ürün güvenliği ve PGD faaliyetleri doğrudan cezalandırmayı hedef almak yerine üreticilerimizi bilinçlendirerek güvenli bir piyasa oluşturmayı ve güvenli bir piyasa ortamında vatandaşlarımızı yüksek standartlı ürünlerle buluşturmayı hedeflemektedir” denildi.
“8 BİN 882 ADET UYGUNSUZ ÜRÜN”
Açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan ve güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımların uygulandığına dikkat çekilerek, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içerisine olmayarak insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede 2015 yılının ilk 9 ayında 59 bin 888 farklı marka/model ürün denetlenmiş olup bu ürünlerin 8 bin 882 adedi uygunsuz bulunmuştur. Uygunsuz bulunan ürünler arasında insan sağlığı can ve mal güvenliği oluşturan 78 ürünün piyasaya arzı yasaklanmış ve bu ürünlerden daha önce piyasaya arz edilenlerin toplatılmasına karar verilmiştir. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 6 milyon 145 bin 895 TL idari para cezası uygulanmıştır. Vatandaşlarımızın güvenli ürünleri kullanması, bu ürünleri tercih etmesi ve güvensiz ürünler konusunda farkındalığa sahip olması ise en az yapılan denetimler kadar etkili ve önemlidir. Bu gerekçeyle hem piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlarımız hem de üreticilerimizi daha yakından bilgilendirebilmek için her yıl bir haftayı Ürün Güvenliği Haftası adı altında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine ayırıyoruz” denildi.
“ÜRÜN GÜVENLİĞİNDE FARKINDALIK VE BİLİNÇ ÖNEMLİ”
Açıklamada, ayrıca şu konulara dikkat çekildi;
“Bu hafta kapsamında ülkemizin her köşesinde düzenlenen toplantılar ve ziyaret edilen okullar ile toplumun her yaş ve her kesiminden vatandaşımıza ulaşarak ürün güvenliğinin önemini anlatmaya çabalıyoruz. Zira Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ne kadar denetim yaparsa yapsın halkımızın bu konuda bilinçli olmaması durumunda gerçekleştirilen denetimler tam anlamıyla sonuç doğurmuyor. Örneğin güvensiz olması nedeniyle hakkında toplatma kararı verilen bir ürünü evinde kullanan vatandaşımız bu ürünü iade etmez ve kullanmaya devam eder ise yapılan denetimin sonuç doğurması beklenemez. Ya da benzer şekilde evde kullanmış olduğunuz ve elektrik kaçırdığını fark ettiğiniz bir elektrikli ısıtıcıyı bize ihbar etmezseniz bir başka evde bu ısıtıcı dolayısıyla kazalar ve hatta ölümler yaşanabilir.
Bu nedenle ürün güvenliği konusunda halkımızda farkındalık ve bilinç oluşturulması çok önemlidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ulaşan her türlü ihbar ve şikayet mutlak suretle soruşturuluyor ve kesinlikle şikayet sahibine yapılan işlemler hakkında mevzuatın belirlediği süreler içerisinde bilgi veriliyor. Denetim sürecinde şikayet sahibinin bilgilerini de gizli bir şekilde muhafaza ediliyor. Bu çerçevede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sayfasında yer alan ihbar/şikayet formu, Alo 130 Şikayet Hattı ile ya da doğrudan İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yazacağınız bir dilekçe ile ürün güvenliği ile ilgili olarak bizlere ulaşabilirsiniz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ‘Ürün Güvenliği Haftası’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 17 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Ürün Güvenliği Haftası’ haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:05
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı