Ege Haberleri

  Ürperten bir rapor

  Hürriyet Haber
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilcisi Prof. Dr. Veli Lök, “İzmir’de 11951 kişi işkence gördüm diye başvurdu, yüzde 93’ü haklı çıktı” dedi.

  DÜNYA İnsan Hakları Günü kapsamında, Dikili İlçe İnsan Hakları Kurulu tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilcisi Prof. Dr. Veli Lök, ilginç açıklamalarda bulundu. İnsan Hakları Vakfı Tabipler Birliği tarafından işkence gördüğüne dair negatif rapor verilmiş kişilerin tekrar muayene edilerek alternatif adli raporlarla hukuki mücadelelerini sürdürdüğünü, kendilerinin de vakıf olarak bu kişilere yardımcı olduğunu aktaran Prof. Dr. Lök, “İnsan hakları hava gibidir, varlığında fark edilmez ve önemsenmez. Ancak yokluğunda fark edilerek önemi anlaşılır. Hekimler savaşa, teröre, işkenceye karşıdır. Bu hekimliğin felsefesinde vardır. İnsanları tedavi etmek, insan sağlığını korumak zorundadır” dedi.
  Etkili rapor verilmiyordu
  Prof. Dr. Veli Lök, “Bilindiği gibi 12 Eylül darbesinde ve ondan sonraki dönemde 1 milyon kişi gözaltına alınmış, bunlardan 60 kişiden biri işkence olayıyla karşılaşmıştı. O zamanlar gözaltı süresi 1 ile 6 ay idi. Bu süre zarfında işkence izleri kayboluyordu. Bu yüzden de işkence gören kişi rapor alamıyor ve mahkemeye başvuramıyordu. İşkencecinin cezalandırılması mümkün olmuyordu. Mücadele için 1986’da İnsan Hakları Derneği, arkasından 1989 İnsan Hakları Derneği Tabipler Birliği kolu ve  1990’da İnsan Hakları Vakfı kuruldu. Biliyorduk ki işkence görenlerin yüzde 80- 90’ının etkili rapor almaları mümkün değildi” diye kouştu. Prof. Dr. Lök sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şekilde rapor alamayan kişilerin İzmir Tabip odasına başvurmaları imkanını getirdik. Sonuç olarak adli raporlarını (kişi bir yerden rapor almışsa onun yanında başka bir rapor anlamına geliyor) vermeye başladık. Bu deneyim tabip organizasyonları içerisinde dünyada tek olarak yapılıyor. Komisyonumuzda çok verimli raporlar ortaya çıktı. 1990 yılından 2009’un ilk 8 ayına kadar İnsan Hakları Vakfımıza işkence görmüş 11 bin 951 kişi tedavi için başvurdu. Bunların yüzde 93.6’sının işkenceye maruz kaldığı görüldü. Her ne kadar devlet, hükümet işkence yok diyorsa da istatistik veriler bunun varlığını gösteriyor. Sayısal olarak azalmıştır ama gerçekten işkence devam etmektedir.”

  POLiS MUAYENEDE YER ALIYOR

  Vakfın çalışmaya başlamasından önce işkence hakkında verilen raporların yüzde 80 oranında negatif çıktığını aktaran Prof. Dr. Lök, “Bize olan 711 başvuruda verilen bilgilerde yüzde 80 muayene esnasında emniyet güçlerinin orada bulunduklarını belirtiyordu. Yine yüzde 80’ni yeterli muayenenin yapılmadığını söylüyordu. Yüzde 70’ini ise alınan raporlarda işkence izlerine rastlanmadığını gösteriyordu” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı