İZMİR HABERLERİ

URLA HABERLERİ

Urla'da yüksek emlak vergilerine karşı Belediyeden dava

DHA
01.08.2017 - 14:18Son Güncelleme : 01.08.2017 - 14:18
DHA

İZMİR, (DHA) - İZMİR Urla Belediye Başkanı CHP'li Sibel Uyar, emlak vergi değerlerini tespit  eden komisyonun ilçedeki değerlerin en üst sınırını baz aldığını öne sürerek, iptali için dava açtıklarını söyledi.
Vatandaşların emlak vergilerine ilişkin itirazlarını değerlendiren Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, bu değerlerin belediyenin sekretarya görevini yürüten bir komisyonca belirlendiğini belirterek, şunları söyledi:
"Urla'daki takdir komisyonunda belediyemizden iki üye, vergi dairesinden iki üye, tapu müdürlüğünden bir üye, ticaret odasından bir üye ve bir ilgili mahalle muhtarı olmak üzere 7 kişi görev yapıyor. Bu komisyonda alınan kararlar ayrıca İzmir Valiliği'nce oluşturulan ve vali yardımcısı başkanlığında, Gelir İdaresi, Tapu Kadastro Müdürlüğü, İzmir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinden oluşan komisyonca da onaylanarak askıya çıkarıldı, vatandaşlarımızın bilgisine sunuldu."
'EN ÜST RAYİÇTEN BELİRLENMİŞ'
Urla'da emlak vergilerinin yüksekliği için 31 Temmuz 2017 tarihinde Vergi Mahkemesi'ne dava açtıklarını açıklayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlan edilen değerler üzerinde yaptığımız incelemelerde değerlerin asgari değer üzerinden değil, en üst düzey olan alım-satım (rayiç)  değeri dikkate alınarak yapıldığını gördük. Urla'da gayrimenkul ticareti yapmayan halkımız, tarlada çalışan köylümüz ve ilçede mevcut eski binaların varlığı da dikkate alındığında, hakkaniyete aykırı bir sonuç yarattığını tespit ettik. İlçede bina değerlerinin çok üzerinde beyanlarda bulunulması sonucu da doğuracak bu fiyatlandırmaların, sadece emlak vergisi ödemelerini artırmayacağı, gelir vergisi ile tapu harcı, ruhsat harcı gibi birçok vergiyi  yüksek  düzeyde artıracağı gerçeği  de mevcuttur."
'KOMİSYON ETKİLENDİ'
Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla sınırlarında belirlenen tüm rakamlara yönelik bir itirazı mahkemeye sunduklarını da belirterek şöyle konuştu:
“Son yıllarda ülkemizdeki yaşanabilecek yerler arasında ilk sıralara gelen Urlamız ile ilgili emlak ticareti yapanların anlatımları, değerlendirmeleri ve bu haberlerin yerel-ulusal basında sürekli yer almasının da komisyonumuzu etkilediğini düşünüyorum. Abartılı emlak rakamları tüm kentte yaşanıyormuşçasına bir algının oluştuğu, dolayısıyla bunun komisyon üyelerini etkilediğini sanıyorum."
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Urla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Urla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Urla'da yüksek emlak vergilerine karşı Belediyeden dava haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:19
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Deniz Eczanesi

   Urla
  Sayfa Başı