Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Urla'da yağmurda köprü çöktü

  Mehmet EMEÇ/İZMİR, (DHA)
  16.12.2009 - 14:45 | Son Güncelleme: 16.12.2009 - 14:45

  İZMİR’in Urla İlçesi'ne bağlı Balıklıova Köyü'nde, gece geç saatlerde başlayan ve gündüz de devam eden şiddetli yağış nedeniyle, köprü yıkıldı, iki okulu su bastı.

  Gece başlayan ve etkisini artırarak devam eden yağmur, Urla'da hayatı olumsuz etkiledi. Urla'ya bağlı Balıklıova Köyü yoğun yağışa teslim oldu. Balıklıova'nın içinden geçen, İzmir- Karaburun karayolunun üzerindeki köprü derenin taşması nedeniyle yıkıldı.

  Evinin yakınındaki köprünün yıkılması sırasında sel sularına kapılan ve köyde kasaplık yapan Mehmet Menekşe, yaklaşık 100 metre sürüklendikten sonra kendi çabalarıyla kurtuldu. Derenin taşması ve köprünün yıkılması nedeniyle köyde pek çok evi ve iki okulu su bastı. Caminin bahçesi de su altında kaldı. Köylüler yağan yağmur altında evlerindeki suları boşalttı. Derelerin temizliğinin yapılmadığından yakınan köylüler, her yağmurda aynı şeyleri yaşadıklarını, yetkililerden soruna kalıcı çözüm getirmesini istediklerini söyledi.

  İZSU, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı Urla İtfaiye Grubu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Acil Kurtarma Sağlık Projesi (AKS), Urla Belediyesi, Karayolları, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri Balıklıova Köyü'ne giderek çalışmalara başladı. Ekipler bir yandan su basan evlere müdahale ederken bir yandan da tıkanan kanalları açmak ve biriken suların çekilmesini sağlamak için çalışmalara başladı.

  Urla Kaymakamı Şahin Bayhan, Balıklıova İlköğretim Okulu’nun 2, Asiye Hüseyin İlköğretim Okulu’nun ise 1 gün süreyle tatil edildiğini belirtti. Okullardaki suyun boşaltılabilmesi için bahçe duvarının yıkılmasına karar verildi. İzmir- Karaburun yolunun trafiğe kapanması nedeniyle geçişler, sadece hafif araçlara tek şerit halinde Ildırı- Kadıovacık- Barboras yolu üzerinden verilmeye başlandı.

  Yoğun yağış nedeniyle Balıklıova Köyü'nün yanı sıra Urla eski Çeşme yolu ve Sıraselviler mevkiindeki yol moloz ve taşlarla dolarak trafiğe kapandı. Urla Belediyesi ekipleri yoldaki molozları kaldırarak yolu tekrar trafiğe açtı. Sabah saatlerinde artan yağış nedeniyle Çeşmealtı Semt Pazarı'nın bulunduğu bölgeye yıldırım düştü. Olayın sabahın erken saatlerinde meydana gelmesinden dolayı can ve mal kaybı olmadı.
  Urla Belediyesi yetkilileri halkın güvenliği ve sağlığı için her türlü tedbiri aldıklarını ve 24 saat görevlerinin başında ve halkın hizmetinde olduklarını dile getirdi. İzmir'in Çeşme İlçesi'nde de bazı yazlıkları su bastığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı