Ege Haberleri

EGE

  Urla özgürlüğüne kavuşmasının 90. Yılını kutladı

  Hürriyet Haber
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 Eylül Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. Yıldönümü kutlandı. Kurtuluşu günü kutlamalarına getirilen kısıtlamalar dolayısıyla bu yıl sadece çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.  Çelenk sunma törenine Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Garnizon Komutanı Alb. A. Mertol Aksungar, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Kamil Akçadırcı başta olmak üzere il genel ve belediye meclis üyeleri, Kent Konseyi üyeleri, resmi kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütü üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve Urlalılar katıldı
  Urla Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören kapsamında Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Albay A. Mertol Aksungar ve Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu'nun günün önemini belirten konuşmasıyla devam etti.
  15 Mayıs 1919'da İzmir işgaline karşı ilk örgütlü mücadelenin ve Kuvayı milliyenin ilk kıvılcımlarının Urla'da başladığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, “Ülkenin güç şartlarında bir araya gelerek ulusal kurtuluş savaşımızı başarı ile sonuçlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kenti İzmir ve Urla'da cumhuriyetimize ve geleceğimize inançla sahip çıkacağız” dedi.
  Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan tören sonrası Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Garnizon Komutanı Alb. A. Mertol Aksungar, Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve beraberindekiler Yıldıztepe Şehitliği'ne geçerek Urla'nın işgali sırasında şehit düşen Yüzbaşı Kemal ve Onbaşı Baki'nin anıtlarına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundular. Saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından tören sona erdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı