Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ürkeklik

BU nedir ya... İç sahada değişik oyna, deplasmana gel korkak oyna. Galatasaray takımı geçtiğimiz hafta Ali Sami Yen’de methiyeler yazdı. Bu methiyelerin içinde Lincoln vardı. Lincoln böyle giderse, hep onu yazacağım diyordum. Ama nerde? O yok, ilk bölümde Arda yok, Nonda yok, Milan Baros yok.

Kısaca, yok oğlu yok. İlk yarı neredeyse Galatasaray takımı sahada yok. Bir, iki, üç, dört, beş derken Bursasporlu Yusuf sahneye çıkıyor, attığı paslarla işi bitiriyor.

Galatasaray şaşkın. Hem de ne şaşkın. Arda, çocukluğundan bu yana hep sol kanatta oynardı. Bir futbolcunun alışık olduğu yerler vardır. Sağ ayağının ve sol ayağının bastığı yerler mevcuttur. Arda sağ kanatta oynayamaz. Neden? Topa yön verdiği ayak sol ayağıdır. Ona göre hareket eder. İlk bölümde sağ kanatta oynayan futbolcu yaptığı pas hatalarıyla bunu belli etti. İkinci bölümde Skibbe onu sol kanada aldı. Aldı ama gecikmeli aldı.

Deplasmanda kayıp

Anlayamadığım bir şey var. Koca G.Saray takımı deplasmana çıkıyor, pasif futbol oynuyor, golü yediği zaman da harekete geçiyor. Nedir bu ürkeklik? Şampiyonluğa oynuyorsan her zaman cesur olup, her sahada rakibini hapsedeceksin. Yalnız iç sahada değil. İç sahada Lincoln’ü yücellettim. Ama daha önce de söyledim Lincoln deplasmanda oynamadı. Sahada yalnız gölgesi vardı. Lincoln, yalnız iç sahadaki gıdıklanmayla futbol oynanmaz. Bu ürkekliğini üzerinden atman lazım. Sana kimse oynamaman için silah çekmez. Ama sen bunu kafana yerleştirmişsin.

Kendine gel Sabri Bey!

Böyle bir futbol Galatasaray’a yakışmadı, yakışamaz da. Daha önce yazdığımız gibi Servet, kendi bölgende oyna, kendi işine bak. Sabri, kendine gel. Aylar sonra forma giyiyorsun, kimseyi de oyununla tatmin edemiyorsun. Ama kalkıp takımın lideri Lincoln’ün tek bir uyarısında isyan ediyorsun. 24 yaşındasın, Galatasaray’dasın, artık kendine gel Sabri bey.

Ya, Ayhan Akman. Sana ne demeli. Sen de Galatasaray gibi bir takımın kaptanısın. Ve bu bantla sahaya çıkmışsın. Kalkıp sana, takımına yakışmayacak bir hareketi tribünlere gönderiyorsun. Olmadı. Kısaca dün gece Galatasaray baştan aşağıya futboluyla, sahadaki davranışlarıyla ve ürkekliği ile kazamayı hak etmedi.
X