ANKARA HABERLERİ

Üretim Düştü, Soğan Para Etti

IHA
24.10.2015 - 14:30Son Güncelleme :

TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ SOĞAN ÜRETİMİNİN YAPILDIĞI YERLERDEN BİRİ OLAN ANKARA'NIN HAYMANA VE POLATLI İLÇESİNDE SOĞANIN PARA ETMESİYLE ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLDÜ.

IHA

Türkiye’nin önemli soğan üretiminin yapıldığı yerlerden biri olan Ankara’nın Haymana ve Polatlı İlçesinde soğanın para etmesiyle çiftçinin yüzü güldü.
Hasat döneminde tarlada kilosu bir liradan satılan soğan, hem üreticinin, hem de tüccarın yüzünü güldürdü. Geçen sene soğanda görülen hastalıktan dolayı umduğunu bulamayan üretici, depoya koyduğu ürünleri de yılbaşına kadar piyasaya sürerek, geçen yıllardan kalan borçlarını da bu sene ödemeyi planlıyor.
Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı, geçen sene çiftçilerin hastalıklarla uğraşını belirterek, "Bu yıl gerçekten soğan hem üreticiyi, hem tüccarı hem de pazarcıyı kazandırıyor. Bu yıl tek ürünün para etmesi tabi ki çiftçimizin zararını ve borcunu ödemesini karşılamıyor. İnşallah gelecek yıllarda diğer ürünler de para ederse çiftçilerimiz bütün borçlarını öder. Şuanda soğanın piyasası 80 kuruş ve 1 TL arasında seyretmeye devam ediyor. Bu yıl üretim miktarı geçen yıla göre düşük. Dolayısıyla fiyatlar da yüksek. Haymana’da geçen sene üretim 200 bin ton iken, bu sene 150 bin ton" dedi.
Kavun üretimi ile ilgili de açıklama yapan Balıkçı, "Haymana kavun pazarına bir daha ki sene inecek, Haymana’nın doğası buna müsait bu sene kavun eken çiftçimizin sayısı çok az idi. Çıkan kavunların tadı ve görüntüsü Haymana’nın taşının toprağının ne kadar bereketli olduğunu gösteriyor. Haymana’nın toprağında bilinmesini isterim ki. Hemen her şey yetiştirmeye müsait bir iklime sahip olan bir ilçeyiz ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üretim Düştü, Soğan Para Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2015 tarihinde saat 14 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üretim Düştü, Soğan Para Etti haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı