BURSA HABERLERİ

Üretici Zeytin Güvesinden Zarar Gördü

IHA
22.09.2015 - 14:49Son Güncelleme :

MARMARABİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİDAMET ASA, AÇIKLAMALARDA BULUNDU

IHA

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, halk arasında ’sap kurdu’ olarak bilinen zeytin güvesinin, kooperatif bölgelerinde zarara yol açtığını söyledi.
Asa, zeytin güvesinin meyve nesli zararlısından dolayı kooperatif bölgelerinde dökülmelerin meydana geldiğini açıkladı. Halk arasında ’sap kurdu’ olarak bilinen zeytin güvesi için ilaçlama devresinin geride kaldığını belirten Asa, “Kooperatif bölgelerinde yapılan incelemeler ve üreticilerle yaptığımız görüşmeler neticesinde, zeytin güvesinden dolayı zarar meydana geldiğini görmekteyiz. Hastalıkla mücadele dönemi geçmiş aylarda olduğundan sap kurdu için şu anda herhangi bir zirai ilaçlama sonuç vermez” diye konuştu.
Zeytin güvesinin, meyvenin saçma danesi iriliğinde olduğu dönemde larva bırakarak yayıldığını söyleyen Asa, “Zeytin güvesinin larva bıraktığı dönemde ilaçlama devresinin yakalanmamış olması bu sıkıntıya yol açmıştır. Sap kurdu, çekirdeği delerek zeytin danesi ile sap arasındaki bağlantıyı koparıyor. Bu da zeytinde dökülmeye neden oluyor” ifadelerini kullandı.
Asa, önümüzdeki yıl gerekli önlemlerin alınması için İlçe Tarım Müdürlükleri ile koordineli bir çalışma yürütüleceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Marmarabirlik bünyesinde istihdam edilen ziraat mühendislerimiz aracılığıyla köy ve beldelerdeki mevcut feromon tuzak sayılarının artırılması, kontrollerinin yapılarak anında müdahale edilmesi ve dolayısıyla üreticinin zeytin güvesinden kaynaklı kaybının en aza indirilmesini hedeflemekteyiz. Aynı sıkıntıların gelecek yıl da yaşanmaması için ilgili kurumlara araç, ekipman, personel ve diğer destekler sağlanarak, üreticilerimizin zeytin hastalıklarından zarar görmesi önlenecektir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Üretici Zeytin Güvesinden Zarar Gördü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2015 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üretici Zeytin Güvesinden Zarar Gördü haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı