Ege Haberleri

EGE

  Üretici memmun

  İNCİRLİOVA (Aydın), (DHA)
  20.08.2014 - 13:03 | Son Güncelleme:

  AYDIN'da, İncirliova Ziraat Odası Başkanı İhsan Ayaydın, beyaz altın olarak adlandırılan pamuğa kilo başına yapılan 55 kuruşluk desteğin çiftçiyi mutlu ettiğini söyledi.


  Pamuk üretiminde ülkede önemli bir yere sahip Aydın'da, İncirliova Ziraat Odası Başkanı İhsan Ayaydın, çiftçi Polat Tanrıkulu'na ait ilçedeki hasada hazır pamuk tarlasını inceledi. Pamuk üreticisinin bu yıl yapılan desteklemeden memnun olduğunu söyleyen Ayaydın, "İncirliova ovasında 40 bin dönüm ekilebilen arazi var. Bu arazinin 32 bin dönümüne bu yıl pamuk ekimi gerçekleşti. Bunun nedeni 55 kuruş verilecek desteklemeden kaynaklandı. Buradaki çiftçiler arazinin yüzde 80'ini pamuktan yana kullandı. Havalarında kurak geçmesi nedeniyle pamuk ekimi Mart ayında geçen yıllara oranla biraz daha erken ekildi. Erken ekilen pamuklar toplanacak seviyeye geldi. Geçen yıl kilosu 1 lira 75 kuruştan saltan pamuk, bu yıl ekimi fazla olunca 1 lira 60 kuruştan satılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. Ama desteklemenin yüksek rakamda olması pamuk üreticisini uzun yıllar sonra yüzünün gülmesine neden olacak. Bu da ziraat odası olarak bizleri de son derece mutlu ediyor" dedi.

  ÜRETİCİ MEMNUN
  Çiftçiliği dedesinden öğrendiği söyleyen pamuk üreticisi Polat Tanrıkulu, "Yıllardan beri pamuk ekimi yapıyoruz. Ancak uzun yıllardan beri bu denli bir destekleme ile karşılaşmamıştım. Bu yıl kiloda verilen 55 kuruş destekleme pamuk üreticisini oldukça mutlu etti. Bu yıl erken ektiğimiz pamuk birkaç gün içinde toplanmaya başlanacak. Beyaz altın olarak bildiğimiz pamuğun üreticiye verilen desteklemeden ötürü yüzünü güldürmesi tüm pamuk üreticiliği yapan çiftçileri sevindirdi" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı