Ege Haberleri

EGE

  Üreterek büyüyor

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  29.12.2014 - 01:51 | Son Güncelleme:

  İSTİHDAM ve ticaret hacmi açısından Türkiye’nin önde gelen serbest bölgelerinden Ege Serbest Bölgesi, üretim ve sanayide büyüyor.

  Bu yılı 4,5 milyar dolarlık ticaret hacmiyle kapatması beklenen bölgenin gözü, Ankara’dan büyüme ile ilgili gelecek müjdeli haberde. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yüzde 100 doluluk oranına ulaşan ve yeni yatırımcı çekemeyen bölgenin yer talebiyle ilgili en son bürokratlarına talimat vermişti. Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. (ESBAŞ) CEO’su Faruk Güler, 2014’ü değerlendirip, yeni yıldan beklentilerini açıkladı. Bölgenin üretim ve sanayide büyüdüğünü, ticarette ise bir küçülme yaşandığını belirten Güler, şunları söyledi;

  15 TICARI FIRMA AYRILDI

  “Bunun iki nedeni var. Birincisi, 2004’te çıkan 5084 Sayılı Teşvik Yasası ile birlikte ticari firmaların vergi avantajı kalktı. Geçmişte ruhsat alanlara tanınan bu avantaj da bu yıl sona eriyor. Bu nedenle ticari faaliyet gösteren firmalar ayrılmaya başladı. Bu yıl 15 firma gitti. Biz de bu gelişmeyi önceden bildiğimiz için firma portföyümüzü üretici odaklık yapmak için çalıştık. Ayrıca bir devlet politikası haline geldi. Serbest bölgelerin üretici ve ihracatçı olması gibi vizyon belirlendi.”

  Üreterek büyüyor

  4,5 MILYAR DOLAR HACIM

  Ticari firma sayasında yaşanan düşüşün 2014’ün ticaret hacmine de yansıdığını aktaran Faruk Güler, yüzde 4’lük küçülme yaşanabileceğini söyleyerek, “2013’te 4,7 milyar dolarlık ticaret hacmimiz vardı. Bu yıl 4,5 milyar dolar seviyesinde olacak. İstihdamda bir değişiklik yok. Sevindirici olan ise üretim ve ihracat alanındaki büyüme. 2015’in ise 2014 gibi geçeceğini tahmin ediyoruz. Bizim firmaların çoğu Avrupa’ya ürün gönderiyorlar. Avrupa’da ise büyüme görünmüyor. 2015’teki seçim ise yerli yatırımcıyı daha çok ilgilendiriyor. Yabancı bu tür konularda daha uzun vadeli bakıyor” dedi.

  MÜJDE BEKLENİYOR

  Bir süredir arazi sıkıntısı yaşadıklarını, bu nedenle yeni yatırımcı bölgeye getirmediklerini hatırlatan Faruk Güler, “Hemen yanımızda bulunan 600 dönümlük alanın Ege Serbest Bölgesi sınırlarına dahil edilmesi için talebimiz var. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, gerekli girişimleri başlatmıştı. Şubat ayında bu konuda Bakanlar Kurulu’ndan onay çıkmasını bekliyoruz. Bu gerçekleştiğinde bölgemize yeni yatırımcılar kazandırmak için çalışacağız” dedi.

  Üreterek büyüyor

  RESTORANCI OLDU

  Bir ESBAŞ girişimi olan ve Karşıyaka’nın sırtlarında bugüne kadar bin adet konut inşa eden Yüksek Vadi Evleri aynı bölgede VadiFırın Cafe & Restaurant ile cafe-restorant hizmeti vermeye başladı. Güler, Yüksek Vadi Evleri’nin yeni etabına başlayacaklarını ve burada 174 lüks konutun olacağını belirterek, “Hem mevcut, hem yeni yapacağımız hem de bölgenin taleplerine cevap verecek bir restoranı hizmete açtık. Tüketiciden alacağımız geri dönüşlere göre zincir haline getirebiliriz” bilgisini verdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı