Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uras: "AKP aklını başına alsın"

  Oktay YAŞAR/ÇAYIROVA (Kocaeli), (DHA)
  19.05.2011 - 14:24 | Son Güncelleme: 19.05.2011 - 14:24

  BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, partisinin desteklediği bağımsız aday Emrullan Bingül’ün Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki seçim irtibat bürosu açılışında, Kürt sorunun imha ile çözülemeyeceğini belirterek, "Operasyonlar dursun, AK Parti aklını başına alsın" dedi. Açılışta, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği operasyonda öldürülen PKK’lılar için saygı duruşunda bulunulurken, peşmerge kıyafeti giydirilen çocuklar da dikkat çekti.

  Çayırova Emek Mahallesi’ndeki seçim irtibat bürosu açılışında konuşan BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, özgürlük ve demokrasi bloku adaylarına oy istedi. Uras, "Bloka verilen her oy operasyonlara yanıttır. Sınır ötesi operasyonlara AKP ve CHP ‘evet’ dedi. Sadece Barış ve Demokrasi Partisi savaşa hayır dedi. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. AKP ve CHP’ye verilecek her oy savaş tüccarlarına ve emperyalizme verilecek oydur. Onlarsa bir daha asla diyeceğiz" dedi.

  "DUT YEMİŞ BÜLBÜLE DÖNDÜ"

  Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenen Ufuk Uras şunları söyledi:

  "Bazı arkadaşlarımız çok saf. ’Bu adam ne kadar güzel konuşuyor’ diyorlar. Tayyip Erdoğan konuşurken sağında solunda bulunan ekranlara bakıyor. Geçenlerde ekranlar bir dondu, bizim Tayyip dut yemiş bülbüle döndü. Bir dakika sessiz durdu, sonra ekranlar geldi öyle konuşmaya başladı. Tayyip Erdoğan’ı dut yemiş bülbüle dönüştürmek bizim boynumuzun borcudur."

  Parti irtibat bürosu açılışının ardından operasyonlarla ilgili açıklama da yapan Ufuk Uras, "Erdoğan ile görüşmemde seçim sürecinde barış ortamı oluşmasında iktidara büyük bir görev düştüğünü söylemiştim. Görünen o ki sözümüz dinlenmedi. Bölgedeki kayıplar hepimizin yüreğini dağlıyor. Seçime operasyonlar ve kayıplar olmadan girilmesi çok önemli. Hükümetin büyük bir sorumluluğu var. AK Parti’nin gerginlik ortamına son vermesi lazım. Kürt sorunu imhayla ve reddederek çözülemeyeceği geçmiş denemelerde görülmüştür. Yıllarca sürdürülen operasyon ve katliamlar sonuç vermemiştir. AK Parti iktidarının aklını başına alması lazım. Bu yanlış politikadan vazgeçsinler" dedi.

  PKK’LILAR İÇİN SAYGI DURUŞU

  Seçim irtibat bürosu açılışında konuşan BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, bir süre önce Kocaeli’nde düzenlenen KCK operasyonlarında gözaltına alınan 15 kişiden 3’ünün tutuklanarak cezaevine gönderildiğini ve bu kişilerin 9 gündür açlık grevinde olduğunu söyledi. PKK’nın ateşkes ilanından sonra 40 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Alçınkaya, son operasyonlarda öldürülen 12 PKK militanı için partilileri 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Açılışta peşmerge kıyafeti giymiş küçük çocuklar dikkatlerden kaçmadı.

  İl genelinde yaşanan bazı olayların tekrarlanmaması için tebdirli davranan polis açılış öncesi ve sonrası bölgede geniş önlem aldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı