MUŞ HABERLERİ

Urartulara ait ticaret mührü bulundu

AA / Seyit Ahmet Eksik
16 Ocak 2015 - 12:57Son Güncelleme : 16 Ocak 2015 - 12:58

- Muş'un Varto ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında Urartular dönemine ait ticaret mührü bulundu

AA / Seyit Ahmet Eksik

MUŞ (AA) - SEYİT AHMET EKSİK - Varto ilçesine bağlı Tepeköy höyüğünde yapılan kazı çalışmalarında Urartular dönemine ait ticaret mührü bulundu.

Ahlat Müze Müdürü Ziya Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Varto ilçesine bağlı Tepeköy höyüğünde Ahlat Müze Müdürlüğü ekiplerince yürütülen ve 29 Aralık 2014'te sona eren kazı çalışmalarında, 18 envanter mahiyetinde eser çıkarıldığını söyledi.

Eserler arasında Urartular dönemine ait damga mühür olduğunu vurgulayan Kılınç, o dönemde Urartuların bölgede yaşadığını ve ticaret yaptığını gösteren bir eser olduğunu belirtti.

Bulunan mührün genellikle ticarette kullanıldığına dikkati çeken Kılınç, "Ticaret malzemesinin ağzı kapatıldığında o bölgeden ihraç edildiğini gösteren mühürler bunlar. Buradaki mührü gören kişilere malzemenin Muş'tan geldiğini anlatıyor. Ticaret mührü dışında boğa ve insan figürü çıktı. Bunlar mekanik temizlikleri yapıldıktan sonra Ahlat Müze Müdürlüğü teşhirinde sergilemeyi düşünüyoruz. Özellikle bir Muş-Varto köşesi oluşturup bunları sergilemeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

Kılıç, 2014 yılında yapılan kazıda 2,5 metre derine inilebildiğini belirterek, 13 metre daha inmeyi düşündüklerini, aşağı doğru indikçe Neolotik döneme kadar rastlayabileceklerini söyledi.

-"Osmanlı ve Bizans dönemine ait eserlere rastlandı"

Kazı alanında Asurlular dönemi dışında Osmanlı ve Bizans dönemine ait eserlere de rastlandığını belirten Kılınç, camdan yapılmış 5 parçadan oluşan bir kolye dizisi çıktığını, bağlı olduğu ipin çürüdüğünü ancak kolye tanelerinden beşinin ellerinde olduğunu söyledi.

Eseri kolye dizisi şeklinde sergilemeyi düşündüklerini, bunun yanında kırık halde Osmanlı ve Bizans dönemine ait kaplar çıktığını anlatan Kılınç, şöyle konuştu:

"Ama tümlenebilir malzemeler. Bunları tümleştirdikten sonra yine müzede teşhire koymayı düşünüyoruz. Bölgemizde en zengin buluntu eserler Urartular dönemine ait buluntular. Önce aşiret şeklinde yaşamış daha sonra devlet şeklini almış ve Kral Sarduri döneminde imparatorluk halini almış Urartu malzemeleri yoğun ve zengin. Burada bir Urartu eseri bekliyoruz. İnşallah ciddi bulgular çıkacaktır. Özellikle 3 metrenin altındaki bulgularda ciddi kaynaklara ulaşacağımıza inanıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Urartulara ait ticaret mührü bulundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 12 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Urartulara ait ticaret mührü bulundu haberi güncellenecektir.

  MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:37
  • Guneş
   05:24
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı