GeriSpor Uranüs’te iki halka daha bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uranüs’te iki halka daha bulundu

Uranüs’te iki halka daha bulundu
refid:3821518 ilişkili resim dosyası

Bugüne kadar Uranüs’ün 11 halkası olduğu biliniyordu. Uçan teleskop Hubble’ın son gözlemleriyle, iki halka daha bulundu ve halka sayısı 13’e çıktı.

Uranüs’ün iki halkaya daha sahip olduğu ortaya çıktı. Ancak 2004 yılında ilk kez uzay teleskopu Hubble ile gözlemlenen iki yeni halka çok donuk. Hubble’ın çektiği fotoğrafları, 1986 yılında Voyager 2 uydusu ile alınan eski görüntülerle karşılaştıran araştırmacılar, yeni keşfedilen iki halkanın, şimdiye kadar bilinen halkaların dışında, fakat Uranüs uydusunun yörüngeleri içinde yer aldığını gördüler.

Yeni halkalardan birinin, yeni keşfedilen Mab adı verilen uydunun tozlarıyla beslendiği diye sanılıyor. Diğer halka ise, bir olasılıkla daha küçük gökcisimlerinin çarpışması sonucunda oluşmuş.

Nasa’ya bağlı Ames Araştırma Merkezi’nden Jack Lissauer, iki halkadan dışta kalanının daha belirgin olduğunu söylüyor.

Halka, Mab uydusuyla aynı yörüngede bulunmakta ve bilim adamı bunun bir rastlantı olmadığını düşünüyor. Mab uydusunun boyutu, toz halkası üretmek için uygun.

Uydu küçük olduğu için kütle çekimi zayıf, dolayısıyla da savrulan toz yeniden yüzeyine yapışmıyor. Lissauer, bununla birlikte halkanın varlığını uzun süre koruyamayacağını, maddesinin Uranüs’e doğru hareket edeceğini veya Mab gibi uydular tarafından yakalanacağına inanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle