ORDU HABERLERİ

Ünye’de Ketem Faaliyete Başladı

IHA
15.10.2015 - 14:20Son Güncelleme : 15.10.2015 - 14:21

KETEM MERKEZİ ÖN KISMI

IHA

Ünye’de kolorektal (kalınbağırsak), rahim ağzı (serviks) ve meme kanserinin erken teşhisi için kurulan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) faaliyete başladı.
1 doktor, 3 ebe, 1 veri hazırlama memuru ve 1 hizmetli olmak üzere toplam 6 personel, Liseler Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi 3. Sokak’ta faaliyete başlayan KETEM’de hizmet verecek.
Ünye’de KETEM’in faaliyete geçmesiyle ilgili olarak açıklama yapan Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Saliha Yeşilduman "İlçemizde KETEM faaliyete geçti. KETEM birimimiz tarafından meme kanseri nedenleri, belirtileri, korunma yöntemleri ve kendi kendine meme muayenesi konularında eğitim faaliyetleri düzenlenerek duyarlılık ve farkındalık sağlanmaya çalışılacak. Kanser taramaları ile ilgili olarak 30-65 yaş arası kadınlara yönelik rahim ağzı (serviks) kanseri taraması ve 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere yönelik olarak kolorektal (kalınbağırsak) kanseri taraması yapılacak. Bu taramalar ücretsiz olarak yapılacak. Vatandaşlarımız bilgi almak amacıyla 0452 310 02 40 numaralı telefondan Ünye Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne(KETEM) ulaşabilirler" dedi.
"KANSER TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK"
Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Dr. Saliha Yeşilduman, hastalık hakkında da bilgiler vererek "Bütün kanserlerde kanser sıklığının ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından en önemli konu kanserin erken tanısı ve tedavisi, hatta hastalık başlamadan önce kansere dönüşebilecek hücrelerin saptanmasıdır. Kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak, kanserin tedavi edilebilir olmasını sağlayan en önemli faktör Kanserin erken tanısıdır. Meme,Serviks kanseri Türkiye için önemli bir halk sağlığı sorunu olup, kadınlarda en sık rastlanan kanserlerdendir. 30-65 yaş arasındaki kadın nüfusunun serviks kanseri tarama programlarının desteklenmesinin amacıyla HPV (insan papilloma virüsü) sıklığı ve genotiplerinin ortaya konması için Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde serviks kanseri taramalarında ücretsiz HPV numune alımına başlanmıştır. 20 yaşından sonra bayanlar meme Kanseri için her ay adet tarihlerinden 7 gün sonra veya her ayın belirli bir günü periyodik olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalıdırlar. Serviks kanseri için serviks smear testi yaptırmalı ve 5 yılda bir bu testi tekrar ettirmelidirler" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Ünye’de Ketem Faaliyete Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 14 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ünye’de Ketem Faaliyete Başladı haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:27
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı