Unutulmuş lezzetler gün ışığına çıkıyor

AA
21.07.2012 - 11:15 | Son Güncelleme: 21.07.2012 - 11:15

Atatürk Orman Çiftliği, her yıl ürün çeşidini artırırken, unutulmuş lezzetleri de tekrar gün ışığına çıkarıyor.

AOÇ Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan,  yaptığı açıklamada, AOÇ'nin süt ürünlerinden, meyve suyuna, baldan turşuya kadar doğal ve sağlıklı ürünlerine tüketiciye sunduğunu belirtirken, sürekli yenilenme ve ürün yelpazesini genişletme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İnsanların milli geliri arttıkça tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, kaliteli, doğal ve daha farklı gıda tüketmek istediklerini ifade eden Arslan, özel sektörle rekabet etme gibi bir amaçları olmadan, özel sektörün girmediği alanlara da girdiklerini kaydetti.

Bu kapsamda son dönemde ürün çeşitleri arasında geleneksel, unutulmuş ürünleri, lezzetleri de ön plana çıkarmayı istediklerini belirten Arslan, köy yoğurdunun da bunlardan biri olduğunu, AOÇ'nin köy yoğurdu üretmeye başlamasının ardından diğer büyük firmaların da köy yoğurdu üretimine girdiğini söyledi.

Köy yoğurdunda 30 yıldır Türkiye'de yerel mandıralar hariç büyük firmaların hiç birinin kullanmadığı kültürü kullandıklarını anlatan Arslan, 650 gramlık cam kasede satılan yoğurt için 1,3 litre süt harcadıklarını ifade etti.

Yeni süt ürünlerinden birisinin de eski kaşar olduğunu belirten Arslan, “Hem koyun hem keçide eski kaşarı piyasaya sunduk, önümüzdeki yıl belki peynir çeşitlerimizi arttırırız” dedi.

“Keçi ürünlerinde geniş kapsamlı satışları biz başlattık”

Koyun ve keçi yetiştiriciliğinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın önemli politikalarından biri haline geldiğine dikkati çeken Arslan, sektörün geçmişte olmadığı kadar desteklendiğini söyledi.

Kendilerinin de Bakanlığın bu politikasını desteklemek için özellikle keçi sütüne yöneldiklerini ifade eden Arslan, keçi sütünü sanayi anlamına iki yıldır ciddi anlamda piyasaya soktuklarını ifade etti.

Arslan, “Tereyağından, sütüne, peynirinden dondurmasına kadar arzı biz oluşturduk, geniş kapsamda biz satışını başlattık ve beğeni oluştu. Piyasada öncülük ediyoruz, diğer firmalar da o ürünlere girmeye başladılar. Keçi sütüyle ilgili amacımıza ulaştık sayılır, zaten Türkiye'de de keçi sayısı son dönemde arttı” şeklinde konuştu.

AOÇ'nin kornet dondurması da artık raflarda

AOÇ'nin dondurma çeşitlerinin de beğeni ile tüketildiğini ifade eden  Arslan, piyasada 100, 600 mililitre ve 1 litrelik kaselerde sade, kakaolu, Maraş
usulü, Antep fıstıklı, damla sakızlı, frambuazlı, yaban mersinli, dağ çilekli, narlı, ballı, kefirli, diyabetik ve keçi sütünden yapılan dondurma çeşitlerinin satıldığını kaydetti.

Çocukların tüketim alışkanlığını artırmak, genç nesillere alternatif olması amacıyla bu yıl sade ve kakaolu kornet dondurma da üretmeye başladıklarını bildiren Arslan, önümüzdeki yıllarda meyveli kornet çeşitlerini de üretmeyi istediklerini ifade etti.

Süt ve süt ürünleri fabrikası dondurma ünitesine dondurma şoklama tüneli  yatırımı yaptıklarını belirten Arslan “Eski sistemde dondurmayı 24-42 saat
arasında şokluyorduk şimdi bir saat içinde dondurmayı şoklayarak, maliyetlerimizi aşağıya çekmiş olduk” dedi.

“Fiyatta referans, eşik oluşturuyoruz”

AOÇ'nin bütün girdilerinin özel sektörle aynı olduğunu, devlet ciddiyetiyle ancak özel sektör mantığı ile çalıştıklarını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:
“Bütün hammadde, personel giderleri, lojistik, pazarlama giderlerimiz aynı, özel sektör ne kadar vergi veriyorsa biz de o kadar vergi veriyoruz. Ürünlerimiz rafa girdiğinde referans bir fiyat oluşturuyoruz. Yani hem kalitede hem fiyatta referans, eşik oluşturuyoruz. Bal olsun, süt ürünleri olsun, bu belirlenen fiyatın altında oluşan fiyatlar zaten sağlıklı fiyatlar değil, bu fiyatların altında satılan ürünlerde mutlaka tağşiş ve hile vardır.”

AOÇ ürünlerinin İstanbul, Anadolu ve Avrupa yakası, İzmir, Konya, Eskişehir gibi şehirlere de gönderildiğini anlatan Arslan, market zincirlerinden KİPA ile de anlaşma yaptıklarını, 168 markette ürünlerinin satılmaya başladığını belirtti.

Arslan, keçi ürünleriyle birlikte günlük işleme kapasitelerinin 25 tonlardan 120 tonlara kadar çıktığını sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı