"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Unutulmaya yüz tutmuş bir içecek

Artık çok gerilerde kaldı, özel kıyafet ve aksesuvarlarıyla sokaklarda gezen ve “şerbet” diye bağıran satıcılar. Şerbet hem Osmanlı saray mutfağının hem de sıradan halkın vazgeçilmez içeceğiydi.

Dediğimiz gibi, mahalle mahalle dolaşarak srtında taşıdığı büyük ibrikten önündeki bardağa ustaca şerbet döken satıcılar vardı o zaman.
Bu satıcılar yaz günlerinde sokağa çıkar ve halkı bir bardak şerbetle serinletmeye çalışırlardı.
Sarayda şerbet yapımına ve sunumuna önem verilir ve şerbetler tahtta olan padişahın zevkine uygun bir şekilde hazırlanırdı.Sanırım şunu söyleyebiliriz; Osmanlı saray mutfağı ve halk mutfağının ortak tatlarından biriydi şerbet. Geleneklerimizin, düğün, nişan ve mevlitlerimizin de vazgeçilmez bir parçası olan şerbet, aynı zamanda yeni doğum yapmış olan kadınların da ideal içeceği olarak bilinir. Üstelik yalnızca bize has bir içecek de değildir şerbet. Pek çok Orta Doğu, Doğu Akdeniz ve Orta Asya ülkesinde yaygın olarak tüketilir.

Meyveli Nizip pilavı

Kuşbaşı et formunda doğranmış tavuk butlarını kızdırdığınız 1 kahve fincanı sıvıyağa aktarın. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 5 dakika kadar kavurun. Tuzunu serpin, varsa erik suyunu ya da pekmezi ekleyip 4-5 dakika daha kavurun ve ocaktan alın.
Diğer taraftan, tereyağını başka bir tavaya koyup orta ısılı ateşte eritin. Tavla zarı formunda küp küp doğradığınız kayısı ve eriği tavaya koyun. Çekirdeksiz üzüm, ceviz içi ve bademleri ilave edip karıştırarak 5 dakika kadar kavurun. Ocaktan alın. Bu meyveleri kavurduğunuz tavuklara ekleyin ve bir kenarda bekletin. Pilavı yapmak için, pirinci bol sıcak suyla yıkayıp süzün.
Geniş bir pilav tenceresine kalan 1 fincan sıvıyağı koyup kızdırın. Pirinci ekleyip sürekli karıştırarak 3-4 dakika kavurun. Önceden hazırladığımız meyveli tavuklu karışımı ve sıcak tavuk suyunu katıp tuz ve karabiberi serpiştirdikten sonra karıştırın ve orta ısılı ateşte pilav suyunu çekip, üzeri göz göz oluncaya kadar pişirin.
Suyunu iyice çekince altını kısıp, 5 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın ve demlenmeye bırakın. Demlenen pilavı varsa haşlanmış kestaneyle süsleyerek servise sunun.

Malzeme listesi

- 1 kg tavuk but eti (Kuşbaşı olarak hazırlanmış olmalı) -  ½ çay bardağı sıvıyağ - 2 çay kaşığı tuz, karabiber
- 2 yemek kaşığı pekmez (1 kahve fincanı erik suyu) - 3 su bardağı baldo pirinç - Türk kahvesi fincanıyla 2 fincan sıvıyağ - 3 su bardağı sıcak tavuk suyu
Ayrıca; - 25 gr tereyağı
- 5-7 adet kuru kayısı - 5 adet kuru siyah erik (mürdüm olabilir) - 1 çay bardağı kuru çekirdeksiz üzüm - 1 çay bardağı soyulmuş badem - 1 çay bardağı dolusu iri çekilmiş ceviz içi

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI