ANKARA HABERLERİ

Unutulmaya yüz tutan zanaatlar ’kent atölyeleri’nde canlanıyor

Ülkü KARAKUŞ/A.A.
04.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Zaman içinde unutulmaya başlanan zanaatlar Çevre ve Kültür Değerlerini Korumu ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) çalışmalarıyla yeniden canlanıyor. ÇEKÜL Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, "Geleneğin Usta Elleri Geleceğe Uzanıyor" başlıklı projeyle Beypazarı’nda ahşap atölyesi kurulduğunu anlattı. Soydemir, "Bu sayede istihdam yaratıldı. Gençlerin de atolyelere ilgisi oldukça fazla" dedi.

Ülkü KARAKUŞ/A.A.

ÇEVRE ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Anadolu’nun birçok yerinde unutulmaya yüz tutmuş, el emeği, göz nuru zanaatları tekrar canlandırmak amacıyla, "Kent Atölyeleri"nin kurulmasına ön ayak oluyor. ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, "Kent atölyeleriyle birlikte, belli zanaatlarda birkaç tane kalan usta sayısı fazlalaştı, yeni ustaların yetişmesine ön ayak olundu" dedi.

USTALARI KAYBETTİK Soydemir, Türkiye’nin, geleneksel yapı birikimi açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu hatırlatarak, ülkenin kültür ve tarih mirasının önemli bir kısmını gerek anıtsal, gerek sivil mimarlık varlıklarının oluşturduğunu ifade etti. Ancak kentlerin, geleneksel kimliklerini yitirmeye başladığına ve ülkenin her yanında, tekdüze kentsel yüzler oluşmaya başladığına işaret eden Soydemir, "Toplum, yapı sanatının ustalarını da yitirmiştir. Geleneksel yapı malzemeleriyle üreten, taşın, ahşabın ve toprağın dilinden anlayan ustalar, neredeyse kalmadı. Bu nedenle onarım ve restorasyonlar, ciddi eksikler ve hatalarla dolu" dedi.

PROJE GELİŞTİRDİK Soydemir, bu kapsamda ÇEKÜL Vakfı olarak, yitirilen üretim hafızasını yeniden yaratmak ve geleneksel yapı sanatı için ihtiyaç duyulan usta ve teknik eleman boşluğunu doldurmak amacıyla, "Geleneğin Usta Elleri Geleceğe Uzanıyor-Kent Atölyeleri" adlı bir proje geliştirdiklerini belirtti. Soydemir, söz konusu atölyelerin kurulmasında, vakfın yanı sıra, Tarihi Kentler Birliği ile özel idare ve yerel yönetimlerin de katkılarının bulunduğunu kaydetti.

YENİ USTALAR YETİŞECEK Projenin amacını, "Yok olma sınırında olan geleneksel yapı sanatlarımızın üretim yöntemlerinin geleceğe aktarılması, günümüz olanaklarıyla boyutlandırılarak yeni gelişmelere ortam hazırlanması ve eğitimli, becerikli bir kuşağın yetişmesinin sağlanmasıdır" sözleriyle ifade eden Soydemir, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde kurulan atölyenin, ahşap işçiliği üzerine olduğunu söyledi. Soydemir, Ayaş ilçesindeki kent atölyesinin ise kurulma aşamasında olduğunu bildirdi. Soydemir, atölyeler kurulmadan önce, bazı yörelerdeki geleneksel taş işçiliğinin, yok olmaya yüz tuttuğunu gördüklerini dile getirerek, "Kent atölyeleriyle birlikte, birkaç tane kalan usta sayısı fazlalaştı, yeni ustaların yetişmesine ön ayak olundu. Örneğin, Şanlıurfa’da üç tane kalan taş ustası sayısı, bu proje sayesinde bir hayli arttı" dedi. Soydemir, bu projeyle gençlere iş alanı sağlandığına da dikkati çekerek, "Bu sayede istihdam yaratıldı. Gençlerin de bu atölyelere ilgisi oldukça fazla. Bir çok atölyede teknik lise ve üniversite mezunu gençler çalışıyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Unutulmaya yüz tutan zanaatlar ’kent atölyeleri’nde canlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı