Unutuldu, tekrar zirveye tırmandı

11 Ağustos 2012 - 23:46Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 11:26

Kadınlar 1500 metre finalinde altın madalya alan Aslı Çakır Alptekin'in hikayesi kazandığı başarıyı haklı kılar cinsten. Başarıya koşarken rahatsızlığı nedeniyle vurulduğu iğnede yasaklı madde olmasından dolayı 2 sene spordan men edildi... Sonradan eşi olacak İhsan Alptekin'in de motivasyonuyla spora tekrar başlayan Aslı, Kütahya'da pist yok diye Eskişehir'e gitti, ama en son Kenya'da karar kıldı. İşte o zamandan bugüne Aslı'nın inanılmaz azim öyküsü...

Eurosport'tan İnan Güzelgün'ün haberine göre; 2004 yılında Dünya Gençler Şampiyonası’nda final koşan Aslı için o yaz, taze kariyerinin zirvesi oluyordu. Fakat peri masalı fazla uzun sürmedi. Rahatsızlığından dolayı vurulduğu iğnenin yasaklı madde içerdiğinden habersiz Aslı’nın iki yıl süreyle spordan men edildiği açıklandı.

Unutuldu, tekrar zirveye tırmandı Ertuğrul Özkök yazıyor
BU KIZLAR NİYE KAZANIYOR?

TARİHİ GECEDEN KARELER - FOTO GALERİ

“Rahatsızdım. Bizim orada bir eczacı vardı, onun tavsiyesiyle iğne vuruldum. Kontrole gireceğimi bile bile niye kendimi tehlikeye atayım. Dopingli olduğumu bilsem sakatım der koşmazdım” diyerek suçsuz olduğunu anlatmaya çalıştı. Ama nafile... O günden sonra Aslı’dan haber alamadık. Uzunca bir süre... Unuttuk onu. Spordan ayrı kaldığı dönemde ne yaptı, ne etti, satır aralarında bile bir haberini görmedik.

Sporu bırakmayı düşünürken, eşini buldu

Sporu bırakmayı bile düşündü. Ama onu tekrar motive eden, antrenörü ve sonradan eşi olacak olan, İhsan Alptekin oldu. Kendisi de milli bir atlet olan Alptekin, kariyerini Aslı için feda ederek spora nokta koydu ve o günden bu yana yalnızca Aslı’nın antrenörlüğünü yapmaya başladı. Bu destekle beraber, genç atlet tekrar mücadelesine döndü. Ancak cezası Eylül 2006’da sona erdiği halde eski formuna ulaşması çok daha uzun sürdü. Antrenörü Alptekin’in ifadesiyle, “Hırs ve azimle çalışan” Aslı’nın 2010 yılında Barcelona’da koştuğu Avrupa Şampiyonası finali onun dönüşünü müjdeleyen yarış oldu. 2011’de ise Daegu’daki Dünya Üniversite Oyunları’nda altın madalya kazanarak bu dönüşü taçlandırdı.

2 MADALYA GETİREN O TARİHİ YARIŞ / WEB TV

TARİHİ GECEDEN KARELER

ATLETLERİMİZİ İLK BAŞBAKAN TEBRİK ETTİ / WEB TV

BU MADALYA TÜRK HALKINA ARMAĞAN OLSUN - WEB TV

Kütahya’da pist yok diye Eskişehir’e gidip çalıştı, en son Kenya’da karar kıldı

Kütahya’da uygun tartan pist olmadığından antrenman için her gün Eskişehir’e yolculuk eden Alptekin çifti, bu yıl başında hazırlık için bambaşka bir rota seçti: Kenya. Rakımın kimi yerlerde 2 bin metreyi geçtiği bu Afrika ülkesi, Etiyopya ile beraber dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği yerlerden biri. Burada yaşayanların kanında oksijen çok daha fazla depolanıyor. Ve bu da sporcuların dayanaklılığını arttırıyor. Son yıllarda farklı ülkelerden atletler de burayı kamp yeri olarak tercih etmeye başladılar. Kenya’da yaptığı antrenmanlar Aslı için oldukça faydalı geçmiş. Kampta bir yandan kondisyon depolarken, diğer yandan Kenyalıların hayat şartlarını görmek onun motivasyonunu arttırmış.

Kenya’da hırslandım

Rakım olarak Kenya bizim için uygundu. Halk bize çok ilgi gösteriyordu. Bir gün antrenman yaparken, ormanın içinden geçtik. İnsanlar ufak evlerin içinde yaşıyorlar. Çocukların ayakkabıları yok, öğretmenler okula koşarak gidiyordu. Atletler de ayakkabısız koşuyordu. Onları görünce hırs yaptım. Bu yoklukta koşuyorlarsa ben daha iyisini yapmalıyım deyip motive oldum...

Süreyya’nın 3:55’ini koşabilir

Aslı, Kenya’daki kamptan döner dönmez İstanbul’da düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda koştu. Kariyerindeki bu ilk salon yarışını seyircinin desteğini de arkasına alarak üçüncü bitiren atlet, Helsinki’deki Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye çok değerli bir altın madalya getirdi. Aynı yarışta milli atlet Gamze Bulut da gümüş madalya kazanınca, yabancı bir muhabir Türklerin 1500 metredeki sırrı nedir diye sordu kızlara. İkisi de ağız birliği etmişçesine Süreyya Ayhan’ın ismini andı. 2000’lerin başında birdenbire ortaya çıkan Ayhan’ın 1500 metrede, kendine has stiliyle yarışları forse ederek kazanması ona büyük şöhret getirmiş ve bir nevi ülkedeki 1500 metre geleneğini başlatan isim olmuştu. Ayhan’ın aldığı cezayla spordan kopmasının ardından bu kez Elvan Abeylegesse bayrağı devralmış ve Atina 2004’de 1500 metrede Olimpiyat finali koşmuştu. Bugün ise bu mesafenin bayraktarlığını Aslı yaptı. Olimpiyat’tan hemen önce Paris’teki Diamond League buluşmasında 3:56:62 ile en iyi derecesini koşan atlet, Süreyya Ayhan’ın ulaştığı 3:55’lere inebileceğinin sinyalini verdi.

Ben daha gencim, Aslı abla kazansın

Gamze Bulut da 1500 finalinde Aslı’nın başarısı için duacıydı. Gamze final için şöyle konuşmuştu: “Burada Aslı Abla kazansın. Benim daha zamanım var.”

Unutuldu, tekrar zirveye tırmandı SÜREYYA AYHAN'A İTİBARINI GERİ VERİN

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
 • Ergin Demir 11.8.2012 11:22:57
  Bence yarışın kahramanı Gamze'ydi. Hem tavşan atlet olup tempoyu düşürdü. Hem de daha sonra gücünü yeniden toparlayıp gümüş madalyayı aldı.
 • Ataman Güre 11.8.2012 11:21:20
  Sporcu olmak işte bu kadar kolay ve bu kadar zordur. Spora; anne karnında, rahim sıvısı içinde beden hareketleri yaparak başlanır, fakat doğumdan sonra óğretim ve eğitim başlar. Ferdin kabiliyetli ve istekli olduğu dalda, bilgili öğreticiler ile disipline edilir ve kurallara góre yarışmalar başlar.
 • orhan erden 11.8.2012 11:19:22
  "Ben daha gencim,burada Aslı abla kazansın" Gamze'nin ifadesi bu. İşte sporcunun; "zeki,çevik ve ahlaklısı" Bu özellikler oldukca başarı sizindir kızlar,yolunuz açık olsun.
 • Tom Kensersky 11.8.2012 11:02:28
  Demek ki Kenya gibi ortamlarda ve o şartlarda da atremanlar oluyormuş. Bu iş kafadan başlar kafadan biter. Bir insanda disiplin, hırs ve yürek varsa zaten dağları yerinden oynatır!
 • Bakış Açısı 11.8.2012 10:58:08
  Gamze final için şöyle konuşmuştu: “Burada Aslı Abla kazansın. Benim daha zamanım var.”Yarış Gamzenin hakkıydı. Resmen yol vermiş Aslı'ya. Umarım ilerde de Gamze'nin altından gelenler ona yol verir. Zamanı varmıymış görür. Gamze'yi tebrik ediyorum. Umarım ilerde altın alır.
 • oguz kamacı 11.8.2012 10:32:57
  SÜREYYA AYHANIN OLİMPİYATLARDA ÇOK ÖNEMLİ BİR BASARISI OLMAMASINA RAGMEN ÇOK ÖDÜL ALDI .UMARIM BU KIZLARADA BOL BOL ÖDÜLLER VERİRLER.
Sayfa Başı
HaberlerBabam ve Ailesi son bölümiçerdeiçerde son bölümiçerde yeni bölüm fragmanıiçerde 12. bölüm fragmanıİçerde 13. bölüm fragmanıokullar ne zaman tatil olacak