"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Unutturuluyor mu Yavaş Yavaş

29 Mart seçimlerinin heyecanı halen Ankara kulislerine malzeme olmaya devam ediyor.

"Şöyle olsaydı bu isim kazanırdı, böyle olsaydı şu isim kazanırdı" değerlendirmelerinin sıcaklığını korumasının yanı sıra 5 yıl sonrasının bile hesapları şimdiden yapılmaya başlandı.

Seçimlerin Ankara ayağının bu denli çekişmeli geçmesinin temelinde üç partinin çekişmesi, üç güçlü adayın çarpışması yatıyordu.

29 Mart sonrası kaybetse de aldığı yüzde 27’lik oy oranıyla Mansur Yavaş için, "Kaybetse de kazandı" yorumları yapıldı, Yavaş MHP’nin yerel çıtasını Ankara’da yükseltti.

Hatta 5 yıl sonraki seçimlerin aritmetiğini yapanlar, "Karayalçın aday olmaz, Gökçek yeniden aday olur mu bilinmez, Mansur Yavaş en önemli alternatif" cümlesini dillendiriyor.

Şu soruya yanıt aramaya çalışalım.

Halkın böylesine takdirini kazanmış, partisel handikapları en aza indirmiş Yavaş’a partisi hak ettiği özeni gösteriyor mu?

Seçimlerin ardından Yavaş kabuğuna çekilmedi. Ankara’da yanlış gördüğü uygulamalarla ilgili görüşlerin bildirmeye devam etti, gerekli görürse Ankaralının hakkını savunmak için hukuki mücadeleden kaçınmayacağını da ifade etti.

Bazı iptal edilen seçim bölgelerinde MHP’nin adaylarına destek vermek için ziyaretlerde bulundu. Yani Yavaş, "Seçim bitti, işim bitti" demedi. Siyasete devam sinyalini verdi.

Bir kaç soru daha soralım...

MHP’nin yerel çıtasını yükselten, partinin gülen yüzü olan Mansur Yavaş’a partide aktif bir görev verilemez miydi? Partinin teşkilat yapısında yeni bir soluğa ihtiyaç yok mu?

Yoksa MHP merkez parti olabilme hedefinde değil mi? Solun hastalığı olarak nitelendirilen yükselenin önünü kesme telaşına mı düşüldü?

Onca tartışmaya rağmen Murat Karayalçın’ı Ankara’dan aday gösteren CHP seçimden mağlup ayrılmasına rağmen Karayalçın’ın birikimlerinden yararlanmayı tercih etti. CHP Genel Merkezi’nde 7. kat Karayalçın için hazırlandı.

Son bir soru daha soralım.

MHP’nin genel merkezinde oda mı kalmadı?

İnek ambulansı neden yok başkan?

KEÇİÖREN Belediye Başkanı Mustafa Ak geçtiğimiz hafta gazetecilerle bir araya geldi. Ak’ın seçim sonrası çalışmalarını değerlendirdiği sohbet toplantısı samimi bir havada geçti.

AKP için belki de en sıkıntılı sürecin yaşandığı ilçe olan Keçiören’de sanılanın aksine stresli bir ruh halinde değildi Ak.

Ak, 15 yıllık Turgut Altınok döneminin ardından insanlarda bir alışmışlık duygusu olduğunu söyledi. Bunun da dönemsel bir ruh hali olduğuna dikkat çekti, bir rahatsızlık duymadığını ifade etti.

Belediye başkanlığının ise eleştiriye alabildiğine açık olduğunu ilginç bir örnekle anlattı:

"Belediye başkanını eleştirmek çok kolay. Çünkü herhangi bir icraat ne kadar da başarılı olsa kötü gözle bakarsanız eleştirecek bir şey bulursunuz.

Evcil hayvanlar için ambulans hizmetine başladık. Bir vatandaş telefonla arayarak bana ulaştı ve ’İnsanlar dururken hayvanlara neden ambulans hizmeti veriyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. İkisinin birbirinden çok farklı hizmetler olduğunu anlattım. Aklına yattı. Bu sefer de ’Neden sadece kedi köpek için ambulans hizmeti var. Benim ineğim var. Onlar için neden ambulans hizmeti yok?’ dedi. Başta da dediğim gibi, hizmet ne olursa olsun, vatandaşımızın nasıl baktığı önemli."
X