İZMİR HABERLERİ

Ünlütürk, "Türkiye kişi başı milli gelirde 10 bin dolar da tıkandı"

DHA
28.04.2016 - 11:06Son Güncelleme :

Ünlütürk, "Türkiye kişi başı milli gelirde 10 bin dolar da tıkandı"

DHA

EGE hracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Türkiye bilinen iş yapma teknikleriyle 10 bin dolar gibi bir kişi başı milli gelir rakamını yakaladı fakat burada tıkanmış vaziyette. Katma değeri yüksek ürün ihracatına başlayamazsak bunu aşamayız. Bu sebeple eğitim ve özgür düşünce çok önemli" dedi.
Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 14 oturum ve 2 panelin yapılacağı "Beşeri Sermaye, Girişimcilik ve Yenilik" temalı kongre Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk'ün verdiği açılış dersi ile başladı. Yetişmiş insan kaynağının ve özgür düşüncenin önemine vurgu yapan Ünlütürk, "İnovasyonun ana fikri özgür düşüncedir. Teknoloji geliştikçe fırsat eşitsizliği kavramı önemini yitirmeye başladı. Eskiden ansiklopediye sahip değilsen bilgiye erişemezdin. O ansiklopedi de tek kaynaktı ve güncelliği tartışmalıydı. Ama şimdi herkes istediği zaman, istediği yerden arzu ettiği bilgi ve verilere ulaşma şansına sahip. Üstelik girişimciliği destekleyen pek çok proje de mevcut" diye konuştu. Türkiye'nin büyümesini sürdürmesi ve endüstrinin 4.0 devrimini yakalaması gerektiğini ifade eden Ünlütürk, Türkiye'nin son dört, beş yıldır milli geliri arttıracak bir şey yapamadığını ifade etti. Ünlütürk, "Türkiye bilinen iş yapma teknikleriyle 10 bin dolar gibi bir kişi başı milli gelir rakamını yakaladı fakat burada tıkanmış vaziyette. Katma değeri yüksek ürün ihracatına başlayamazsak bunu aşamayız. Bu sebeple eğitim ve özgür düşünce çok önemli" dedi.
"ENDEKSLERDE KARNEMİZ İYİ DEĞİL"
Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin veriler paylaşan Ünlütürk, “2014-2015'de küresel rekabetçilik endeksinde ülkemiz bir önceki yıla göre altı basamak gerileyerek 140 ülke içinde 51. sıraya düştü. Küresel inovasyon endeksinde de 140 ülkede 58. sıradayız ki burada da karnemiz iyi değil. Yüzümüzü güldüren tek veri küresel girişimcilik endeksinden. Burada 132 ülke arasında 28. sıradayız, bu tablo umut verici" dedi.
Ünlütürk, "Artık sanayi 4.0'ı konuşuyoruz. Nesnelerin interneti ve büyük veri gibi kavramlar hızla hayatımıza girecek ve bu bir devrim olacak. Fakat eğitim politikamız araştırmacı bir nesil yetiştirmeye uygun değil. Kamu politikalarımız da üretim odaklı değil. Daha önce fen fakültelerinden mezun olan kimyacı ya da fizikçiler bugün öğretmenlik yapıyor. Sanayi bu insanlardan faydalanamıyor" diye konuştu.
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Sabri Ünlütürk'e konuşmasının ardından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayten Ayşen Kaya tarafından Ege Orman Vakfı'nın “Doğa Dostu Sertifikası" verildi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Ünlütürk, "Türkiye kişi başı milli gelirde 10 bin dolar da tıkandı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ünlütürk, "Türkiye kişi başı milli gelirde 10 bin dolar da tıkandı" haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   06:10
  • Guneş
   07:51
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı