Ünlülerin çıplak fotoğraflarını çalan hacker yakalandı - Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Ünlülerin çıplak fotoğraflarını çalan hacker yakalandı

  Hürriyet Haber
  16 Mart 2016 - 14:55Son Güncelleme : 16 Mart 2016 - 15:35

  2014 yılında aralarında Jennifer Lawrence, Kim Kardashian ve Rihanna gibi çok sayıda ünlü kişinin hack'lenerek özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin sürdürülen soruşturma neticeye ulaştı. Saldırıyı düzenleyen hacker suçunu itiraf etti.

  Ünlülerin iCloud hesaplarının hack'lenerek özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında suçlanan 36 yaşındaki Ryan Collins suçunu kabul etti. 

  Ünlülerin çıplak fotoğraflarını çalan hacker yakalandı

  2014 yılında yaşanan olayda kilit bir rol oynadığı belirtilen ABD'li adamın aralarında ünlü isimlere ait 50 iCloud hesabı ve 72 Gmail hesabını hack'lediği düşünülüyor. 

  4chanin kurucusu Google ekibine katıldı4chan'in kurucusu Google ekibine katıldı

  ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Collins'in fotoğrafların internete sızdırılması konusunda henüz bir bulguya rastlanmadığının da altı çizildi.

  ÜNLÜLERİN HESAPLARINA NASIL ULAŞTI? 

  Soruşturma kapsamında Collins'in onlarca ünlü ismin iCloud ve Gmail hesaplarına nasıl ulaştığı da netlik kazandı. Yaklaşık 2 yıl boyunca bu saldırı için girişimlerde bulunan ABD'li adam, kurbanlarına Apple ve Gmail'den gelmiş süsü verilen elektronik postalar göndererek bilgilerini ele geçirmiş. 

  Google ünlülerin iCloud fotoğraflarını silemiyorGoogle ünlülerin iCloud fotoğraflarını silemiyor

  Collins'in kullandığı bir başka yöntem ise yıldız isimlerin şifrelerini tahmin etmek. İddiaya göre, hack saldırısına uğrayan pek çok isimin şifreleri tahmin edilmesi kolay kombinasyonlardan oluşuyordu. 

  5 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANACAK

  Ntv'nin haberine göre Pennsylvania eyaletinde yaşayan Collins söz konusu suçlardan dolayı 5 yıla kadar hapis ile yargılanacak ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılacak. Ancak hack saldırısının kurbanlarının Collins'e maddi ve manevi tazminat davası açma hakları bulunuyor. Bu nedenle Collins'in ödemesi gereken para cezası bedeli oldukça yüksek bir meblağa ulaşabilir.  

  Etiketler: icloud , rayn collins , hack
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı