Ege Haberleri

EGE

  Ünlü yazarlar Didimliler'le buluştu

  Buket YETİŞSİN / DİDİM, (DHA)
  06 Temmuz 2012 - 10:03Son Güncelleme : 06 Temmuz 2012 - 10:02

  Yazar Ahmet Ümit ile tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, Didim Kaymakamlığı belediyesin katkılarıyla organize edilen söyleşide Didimlilerle buluştu.

  Son kitabı ‘Sultan'ı Öldürmek'in yazarı Ahmet Ümit ‘Fetih 1453'ün yazarı Prof. Dr. Feridun Emecen, tarihin okuryazarlığa ve yazar üretkenliğine olan etkilerini dile getirdi. Dinleyenler arasında Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve eşi Zeynep Emiroğlu, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı (CHP) ve eşi Şerife Kamacı'nın da yer aldığı söyleşisine, edebiyat hayatına 22 yaşında yazdığı şiir kitabının 40 ayrı dilde yayınlanmasının ardından girdiğini anlatarak başlayan Ahmet Ümit, “Çok kültürlü topraklarda yaşamak Türkiye insanının ayrılacağı.

  Bu bağlamda Avrupa Birliği'nin bizim topraklarımızda doğduğunu söylemek yanlış olmaz. AB düşüncesi din, dil, ırk ayrımı olmadan insanı üstün kılmaksa, bu çok kültürlü topraklardakiler, politikacı ve devlet baskı yapmadığı sürece, her dönem bir arada yaşamayı bilmiştir. Zavallı Amerikalı Apollon tapınağı gibi bir zenginliği nerede görecek? Oysa biz içinde yaşıyoruz” diye konuştu.

  Prof. Dr. Feridun Emecen de ‘Fetih 1453’ kitabını kaleme alma nedenini “İstanbul'un fethinin çok iyi bilindiği sanılır. Oysa doğrudan kaleme alınmadığı hep Batılı kaynaklar tarafından aktarılanlara dayandırıldığı için, fetih tarihinde boşluklar vardı. Kitabımda, bu boşlukları yerel kaynaklara, azınlıkların tanık olduklarına dayanarak gidermeye çalıştım” diye açıkladı.
  Söyleşi sonunda Didim Kaymakamı Ersin Emiroğluve eşi Zeynep Emiroğlu, yazarlara çiçek verdi. İki yazar kitaplarını okurları için imzaladı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı