Gündem Haberleri

  Ünlü yazar intihali kabul etti

  Hürriyet Planet
  11.08.2012 - 11:58 | Son Güncelleme:

  ABD’li ünlü köşe yazarı ve televizyon sunucusu Fareed Zakaria, silah kontrolüyle ilgili bir yazısında, başka bir yazarın ifadelerini izinsiz kullandığını açıkladı. Bunun üzerine Time dergisi ve CNN, Zakaria’yı görevden uzaklaştırma kararı aldı.

  Zakaria’nın yazılarının yer aldığı bir başka yayın olan Washington Post gazetesi de, yazarın kendileri için kaleme aldığı yazıların değerlendirilmekte olduğunu belirtti.

   

  Time dergisinin 20 Ağustos tarihli sayısında ve kısaltılmış haliyle CNN.com’da yayımlanan yazıyla ilgili olarak Zakaria her iki kurumdan da özür diledi.

   

  Zakaria, Nisan ayında New Yorker dergisinde tarihçi Jill Lepore’un imzasıyla yayımlanan makaleden yaptığı alıntılarda kaynak göstermediğini belirtti.

   

  KELİMESİ KELİMESİNE AYNI
  Lepore makalesinde, “Gizli silah taşımayı yasaklayan kanunlar Kentucky ve Louisiana’da 1813’te kabul edildi. Diğer eyaletler de devam etti. Benzer kanunlar Teksas, Florida ve Oklahoma’da da kabul edildi. Teksas Valisi’nin 1893’te dediği üzere, ‘gizli silahın misyonu cinayettir’” demişti.

   

  Zakaria ise Time’da yayımlanan köşesinde şöyle yazdı:

   

  “Gizli silah taşımayı yasaklayan kanunlar Kentucky ve Louisiana’da 1813’te kabul edildi. Diğer eyaletler de devam etti. Benzer kanunlar Teksas, Florida ve Oklahoma’da da kabul edildi. Teksas (Hem de Teksas!) Valisi’nin 1893’te dediği üzere, ‘gizli silahın misyonu cinayettir’.”

   

  ZAKARIA SUÇU KABUL ETTİ

  Neredeyse tamamen aynı olan yazıları ilk olarak NRA News radyo programının sunucusu Cam Edwards tarafından fark edildi ve NewsBusters.org sitesinde yayımlandı.

   

  Zakaria ise Washington Post’a bir açıklama yaparak, Lepore’dan özür diledi. Yazılı açıklamasında ise yaptığının “korkunç bir hata” olduğunu ve tamamen kendi suçu olduğunu belirtti.

   

  Zakaria, 2009 yılında da The Atlantic dergisinin yazarı Jeffrey Goldberg’ün yazılarındaki malzemeyi referans vermeden kullanmakla suçlanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı