Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ünlü ultra maratoncular Türkiye'ye geliyor

Türkiye’nin ilk ultra maratonu “Likya Ultra Maratonu” önemli maratoncuların katılımıyla üçüncü kez koşulacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye’yi yüksek mücadeleye dayalı yeni bir spor kavramı olan *Ultra Maraton ile tanıştıran “Likya Yolu Ultra Maratonu” spor turizminde Türkiye’yi dünyaya tanıtma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Dünyaca ünlü ultra maratoncuların da katılacağı yarışma “Tarihi Likya Yolu”nda üçüncü kez sınırları zorlayacak. Argos Kültür Sanat tarafından düzenlenen ve 22 -30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ultra maraton için geri sayım başladı. 
 
Türkiye’de düzenlenen ilk “Ultra Maraton” olma özelliğine sahip bir spor organizasyonu olan “Likya Yolu Ultra Maratonu,” Argos Kültür Sanat organizasyonluğunda ve adidas’ın desteği ile üçüncü kez 22 – 30 Eylül 2012 tarihleri arasında koşulacak.

2011 yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Destek Programı kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından finanse edilen Likya Yolu Ultra Maratonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve adidas, Intel, Eti, GATAB, Aroma, NTV Spor, NTV Spor Radyo, Magellan, Fideltus (Pergo Takip Chazları) ve Memorial’ın katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Etkileyici tarihi dokusu ve büyüleyici doğal güzelliğiyle “Tarihi Likya Yolu” dünyanın en iyi ve uzun rotalarından biri olarak diğer ultra maraton rotaları arasında öne çıkıyor. Toplam 509 km uzunluğundaki tarihi Likya Yolu’nun yaklaşık 240 km’lik bölümünü kapsayan ve her gün bir etabı koşularak 6 günde tamamlanacak olan Likya Yolu Ultra Maratonu, bu yıl da Fethiye Ölüdeniz’den başlayarak, Phaselis Antik Kenti’nde son bulacak.

Birçok antik kentten geçecek olan rota, tarihi ve doğasıyla Likya’yı dünyaya tanıtmayı da hedefliyor. Türkiye’nin spor turizmi konusunda öncü organizasyonlarından biri haline gelen organizasyon, uluslararası arenada da tanınıyor. International Association of Ultrarunners’ın bronz kategorisinde yer alan yarışma, dünyanın en seçkin ve prestijli dağ maratonlarından Ultra Trail du Mont Blanc’a (UTMB) akredite oldu, bu sene de yarışmayı tamamlayan koşucular 3 puan alarak dünyadaki elit maratonlarda yarışma şansını yakalayacak.

Maratonun proje danışmanlığını ve yarış direktörlüğünü dünyada birçok ultra maratonda koşmuş ve tamamlamış olan Prof. Dr Taner Damcı yapacak.

Katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen konsept içerisinde yaratılan 4 farklı kategori ile herkese bu maratonun bir parçası olma ve heyecanlı atmosferi yaşama imkanı sunuluyor.

Ultra Maraton

Standart yarışma kategorisi olup koşucular, doğada ve zorlu koşullarda her gün ortalama 40 km olmak üzere 6 gün boyunca koşacaklar. Koşucular yiyecek-içecek ve eşyalarını yarış boyunca kendi sırt çantalarında taşıyacak, su, çadır ve medikal destek ise organizasyon tarafından karşılanacak.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler