Gündem Haberleri

  Ünlü Türk mahkûmları operada rol alsaydı

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GEÇENLERDE ilginç bir bir haber okuduk. Amerika'da operasever bir yargıç, 21 mahkuma kamu cezası olarak Giuseppe Verdi'nin Aida operasında rol almalarını zorunlu kılmış.

  Cezaya çarptırılanlar hangi tür müziği tercih ederlerdi bilemeyiz ama buna sevindiklerini söylemek pek de doğru olmazdı. Suç işleyenlerin daha çok hangi tür müziği dinledikleri konusunda bir araştırma yapılsa, herhalde en az sayı opera dinleyenler için çıkardı.

  Operayı en çok sevenler Mafya babalarıdır, büyük cinayetlerden sonra üzerlerindeki stresi arya dinleyerek atarlar. İnfaz öncesi ruhlarını sakinleştiren de gene operadır. Ne hikmetse en çok dinledikleri de Giacomo Puccini'dir. Herhalde Tosca'daki polise sinirlendiklerinden olsa gerek. Neyse sözü fazla uzatmayalım. Bu ceza Türkiye'deki mahkûmlara uygulansa acaba nasıl olurdu diye bir fikir geldi aklımıza. Zaten cezaevlerimizde hiç yer kalmadığı yazılıp duruyor. F Tipi ise gayri insani olarak yorumlanıyor. İşte bizim ceza önerimiz. Hem cezaları azalır hem de ruhları eğitilir.

  Ünlü mahkumlarımızın bazılarına biz de operada rol verdik.

  Bakalım beğenecek misiniz?

  Meral Akşener: Midas'ın Kulakları

  Telekulak skandalıyla ilgili yüksek miktarlarda para cezasına çarptırılan Akşener'e tek yakışan rol Nevit Kodallı'nın Midas'ın Kulakları'dır.

  Bizce Midas'ın sırrını açıklayan,bu yüzden başına bela gelen berber rolü olayın gerçeğiyle tam örtüşüyor.

  Opera biletlerinin satışından alacağı yüzde ile cezaların bir kısmını ödeyebilir.

  Alaattin Çakıcı-Ergin Kardeşler:

  Batı Yakası'nın Hikáyesi

  Onlara opera biraz ağır gelebilir. Üstelik ünlü bir müzikaldeki roller cuk oturuyor.

  Leonard Berstein'in ünlü modern klasiği Batı Yakası'nın Hikáyesi'ndeki çete savaşlarındaki rakip tarafları onlardan iyi kim oynayabilir ki?

  Biraz müzik dersi almaları lázım diyecektik ama müzikallerdeki profesyonel oyuncuların detone seslerini hatırlayınca vazgeçtik.

  Yalnız rejisörün bir hususa dikkat etmesi gerekiyor, ellerine gerçek silah ve kesici alet vermeyecek.

  Ayşegül Nadir: Saraydan Kız Kaçırma

  Tarihi eser kaçakçılığının bu ünlü ismi kendine verilen role itiraz etmeyecektir. Saray kıyafetleri içinde kendini kim bilir ne kadar iyi hisseder.

  Saraydan Kız Kaçırma'da rahatlıkla oyanayabilir.

  Rejsörün işi kolay, sadece hayatını oyna, diyecek o kadar.

  İlle de kız kaçırmak gerekmiyor, önemli olan Saray'dan kıymetli bir eşyayı kaçırmak.

  Topkapı Sarayı'da başlayan rol evinin bahçesinde noktalanıyor.

  Eski kıyafetleri ve eski eserleri çok seven (!) Ayşegül Nadir'i seyretmek isteyenler, şimdiden Miami'deki temsil için bilet ayırtabilirler.

  Zeynep Uludağ: Carmen

  Kumkapı cinayetinin sonradan assolist olan zanlısı Zeynep Uludağ'a güzelliği ve cinayeti işleyiş şekliyle en yakışan rol Carmen'dir. Bizet'nin ateşli ve tehlikeli güzeli için tam biçilmiş kaftan.

  Yeni Don Jose'leri Tanrı korusun.

  Satanistler: Faust

  Dünya tarihinde ruhunu şeytana satan o kadar çok kişi var ki, opera tarihi de bunlardan geçilmiyor. Şeytana tapan ve ona kurban vermek için cinayet işleyen bizim satanistlerimizin zevkle rol alabilecekleri bir çok eser var. Biz en ünlüsünde kendilerine bir rol ayarladık:

  Gounod'nun Faust'u.

  İzleyicilere tek bir tavsiyemiz var. Temsile gelirken sakın kedilerinizi yanınızda getirmeyin.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı