Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ünlü şef sansürü reddetti

  Ezgi BAŞARAN
  16 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2006 - 10:18

  Ünlü İsrailli şef Daniel Barenboim yönetimindeki Doğu-Batı Divanı Orkestrası, tartışma konusu olan ilk İstanbul konserini bugün Aya İrini’de veriyor.

  Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan 110 gençten oluşan orkestranın, Türk viyolonisti Orhan Çelebi de bugünkü konserde yer alacak.

  Orkestranın hafta başında beri gelecek-gelmeyecek tartışmasının perde arkası da aydınlandı. İddiaya göre, Şef Barenboim konser için Musevi Cemaati’yle anlaştı ve orkestranın diğer ülkelerdeki etkinliğinde dağıtılan bildiri, İstanbul konserinde dağıtılmayacaktı. Ayrıca bu bildiriden İsrail hükümetini ve Musevi Cemaati’ni rahatsız eden birkaç cümle çıkarılacak, ya da yumuşatılacaktı. Ancak Şef Barenboim dün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında anlaşmayı yalanlayarak, "Musevi Cemaati’yle bir anlaşma yapmadım. Ben buraya İKSV’nin davetlisi olarak geldim" dedi. Öğrenildiğine göre, Barenboim bildiriden istenen cümleyi çıkartmayı, ya da yumuşatmayı reddetti. Bildiri konser girişinde dağıtılmayacaktı, ama dün basın mensuplarına verildi.

  Türk Musevi Cemaati ise yazılı bir açıklama yaparak, konserin erteleme isteğine Ortadoğu’daki son durum nedeniyle konserin politik bir çekişmeye alet olmamasını gerekçe olarak gösterdi. Ancak son ateşkes kararından sonra çekincenin geri alındığı kaydedildi.

  Daniel Barenboim, basın toplantısında şunları söyledi: "Ortadoğu’daki sorunun silahla çözülemeyeceğimi söylediğimde bana naif diyorlar. Ama 60 yıldır silah hiçbir şeyi çözemedi. Şimdi silaha inananlar mı daha naif, ben mi? Bugünkü konser olağanüstü koşullarda gerçekleşiyor. Düne kadar bölgede vahşi bir savaş devam ediyordu. Lübnan ’ın bütün alt yapısı yok edildi, binlerce insan öldü. Lübnanlı ve Suriyeli birkaç arkadaşımız da bu nedenle orkestradaki yerlerini alamadı."

  Divan’ın tet Türk'ü

  KONSER için İstanbul’a gelen Doğu Batı Divanı Orkestrası’nın viyolonisti Orhan Çelebi, bir Türk olarak böyle bir orkestrada çalmaktan onur duyduğunu belirtti. Çelebi şöyle konuştu :

  "Şikago’da master yaparken Daniel Barenboim ile tanıştım. Türk olduğumu öğrenince Divan’da çalışmamı istedi. Ben de seve seve kabul ettim. Böylece orkestranın 7 yıllık tarihinde tek Türk üye oldum. Önümüzdeki günlerde Divan’a başka Türk üyelerin de katılacağını tahmin ediyorum. Orkestrada Filistinliler, Lübnanlılar ve İsraillileri buluşturup, aynı ortamda yemek yedirmek ve müzik yaptırmak büyük bir başarı."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı