"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ünlü piyanistler Akbank Sanat’ta

5 KASIM-26 Kasım 2009 tarihleri arasında dünyaca ünlü, Türk ve yabancı piyanistleri Akbank Sanat’ta dinleyebileceksiniz.

Piyano günleri, 5 Kasım Perşembe akşamı saat 20.00’de, dünyanın sayılı ödüllerini kazanan piyanist Ilya Rachkovsky’nin resitaliyle başlayacak.

Bu konserden sonra da piyanist İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Almanya turnesine çıkacak.


Bach Yarışması
’nı kazanan ilk Alman piyanist olan Martin Stadtfeld, 18 Kasım’da çalacak, ayrıca ücretsiz atölye çalışmaları da yapacak.

Türk piyanisti Özgür Aydın, dünyanın tanıdığı bir müzikçi.


O da 24 Kasım’da resital verecek ve atölye çalışmaları gerçekleştirecek.


*  *  *


KLASİK
müzik günlerini, festivallerini neden desteklerim? Çünkü bir süre sonra devamlılık sağlarlar. Festivallerde dinlediğimiz iyi icraların, başarılı performansların ardından insanda konserlere gitme, CD’leri alma isteği uyandırırlar.


Artık büyük şehirler, sadece festival süresince klasik müzik dinlenen yerler değiller.


İstanbul gibi büyük bir kentte, özellikle her zaman iyi müzikçileri dinleyebilmeli.


Hiç kuşkusuz İstanbul’da birçok orkestra var, bunlardan ilk akla gelenleri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, TEKFEN Filarmoni, Akbank Oda Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni, Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Borusan Çocuk Korosu.


Belediyelerin kurduğu orkestraların da, çoksesli müziğin yayılması konusunda etkili olduklarını söyleyebilirim.


Şişli Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Sarıyer Belediyesi orkestrası olan yerel yönetimler.


Bazı belediyelerin müzik çalışmalarını da dikkatle izliyorum.


Özellikle çocuklar için düzenledikleri kurslar, onların sanat açısından da donanımlı kuşaklar olarak yetişmesini sağlıyor.


Hiç kuşkusuz ben bu konuda bir müzik ayrımı yapmak istemiyorum. Çünkü benim için Türk müziği de çok önemlidir ve ona da destek çıkılmalıdır.


Bu konuda bazı vakıflara da yerel yönetimlerin destek olmasını, hatta oradaki kurumların sponsor olmasını bekliyorum.


Özellikle Anadolu’nun çeşitli illerindeki belediyelerin bu tür çalışmaları çok daha zorunlu bir estetik gereksinimi karşılamaktadır.


Bir başka önerim var.


Gerek Antalya’daki, gerek İstanbul’daki piyano festivali ve piyano günlerindeki resitaller, festival etkinlikleri kaydedilmelidir. Daha sonra bunlar TRT’de gösterilmelidir. Sanırım devlet televizyonunun görevleri arasında bu da vardır.


*  *  *

 

HER iki kentte yaşayanların da müzikli günler geçirmesini diliyorum. 

X