Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ünlü oyuncu, Afrika'ya iltica etmek istedi

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2009 - 10:49Son Güncelleme : 18 Aralık 2009 - 10:49

  Kurtlar Vadisi Gladio"nun Şener Paşa'sı Soydan "Ekonomik yönden bitiğim" dedi ve ekledi: Artık mülteci yerine konulmak istemiyorum


  Büyük gişe başarısı yakalayan 'Kurtlar Vadisi Gladio' filminde 'Şener Paşa' rolününü üstlenen tiyatrocu Ali Rıza Soydan, bir Afrika ülkesine sürgün edilmek için başvurdu. Sabah'ın haberine göre ilkokul yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu grup ile tiyatro serüvenine atılan Ali Rıza Soydan, 35 yıllık profesyonel oyunculuk hayatında 'mülteci' gibi yaşamak zorunda bırakıldığını, sosyal güvencesi olmadığını, sanatını ve mesleğini özgürce yapamadığını söyleyerek vatandaşlıktan çıkartılmak için Başbakanlığa e-mail yoluyla başvurdu.

  HIZLI İŞLEM ŞAŞIRTTI
  Soydan'ın "Türkiye Cumhuriyeti devletinin bana ver(me)diklerini iade ederek vatandaşlıktan çıkarılmam ve mümkünse Afrika ülkelerinden birine sürgün edilmem konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim" ifadelerini kullandığı dilekçesini Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı hemen işleme koydu. Başkanlık dilekçeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden önce Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne, ardından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Dilekçe daha sonra İçişleri Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Dilekçesinin devlet kademelerinde hızla işlem görmesini hayretle karşıladığını dile getiren Soydan, hakkındaki kararı bekliyor.

  'UMUTLARIM TÜKENDİ'
  Oyunculuk hayatında her türlü sıkıntıyla 35 yılı geride bıraktığını anlatan Soydan, "Bu ülkeye dair bütün inancımı, umutlarımı yitirdim. Sanatımı yapamaz hale geldim. Buradan gitmek istiyorum ama buna da gücüm yok. Umarım beni sürgün ederler" dedi. Sanatçıların sosyal güvence sorununun çözülemediğini ve bir yıl önce sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Tarcan'ın bu nedenle intihar ettiğini hatırlatan Soydan, "Ekonomik olarak bitik durumdayım. Biz onurlu insanlarız. Gidip 'Aç kaldım' mı diyeyim" ifadesini kullandı.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı