Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ünlü, Olimpiyatlar İçin Sporcu Kaynağı Projesi'ni tanıttı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Olimpiyatlar İçin Sporcu Kaynağı Projesi, İstanbul’da yapılan toplantıyla tanıtıldı.

Olimpiyatevi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Devlet Bakanı Fikret Ünlü’nün yanı sıra İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Vedat Bayram, projeyi yürüten akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Fikret Ünlü, verilen eğitimle özellikle olimpiyat şampiyonu olacak sporcuları yetiştirmek istediklerini belirterek, "Projenin hedefi, 2004 Atina Olimpiyatları ve İstanbul’un evsahibi adayı olduğu 2008 Olimpiyatları’dır" dedi.

Ünlü, projenin 8 yıl önce Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yaşama geçirildiğini hatırlatarak, "Bu işbirliği sonucunda, İstanbul’da yaşayan, spor yapmayan, 8-14 yaşları arasında 5 bin çocuk, fiziki gelişim ve uygunluk testlerine tabi tutulmuştur. Yani çocukların bilimsel olarak spora uygunluk standartları saptanmış ve Türkiye’de ilk kez bu konuda norm belirlenmiştir. 1993-97 yılları arasında projenin altyapı çalışmaları tamamlanmış ve sonuçlar, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ile İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’na sunulmuştur. 21 Temmuz 1997’de İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu projeyi destekleme kararı almış, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Üsküdar Burhan Felek Spor Salonu Kompleksi’nde çalışmalar başlamıştır" diye konuştu.

"PROJE YAYGINLAŞACAK"

Dünyadaki yıldızları yetiştiren bu yöntemin şu anda pilot branş olarak atletizm için uygulandığını kaydeden Ünlü, şöyle konuştu:

"Çocukların spora yönlendirilmelerinde bu modelin uygulanması, başarılı sporcu yetiştirme ve madalya kazanımının yanı sıra çocuk, antrenör, yönetici, eğitici ve ailelerin boşa zaman harcamalarını da önlemeyi amaçlamaktadır. Tesisler, daha verimli ve ekonomik kullanılacaktır. Bir diğer önemli hedefimiz de, çocuk ve gençlerin spor yaparak, kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamaktır."

Ünlü, sorumlusu olduğu bakanlığın bu çalışmanın yalnızca atletizm ve İstanbul ile sınırlı kalmamasını düşündüğünü vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle Kasım ayı içinde proje, Ankara’da yapılan, tüm üniversite temsilcilerinin katıldığı ve 2 gün süren (Türkiye’de sporun ve sporcunun geliştirilmesine yönelik işbirliği) toplantısında, akademisyenler tarafından sunulmuştur. Yeni bilimsel yöntem ve projeleri tespit etmeyi hedefleyen bu toplantının sonucunda 44 üniversite tarafından bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmenin bir maddesi de bu projenin uygulanabilirliğiyle ilgilidir."


Bunları da Beğenebilirsiniz