BARTIN HABERLERİ

Ünlü Matematikçi Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Allah’ın Arılarla Bize Verdiği Mesajlar Var”

IHA
22 Ekim 2015 - 19:27Son Güncelleme : 22 Ekim 2015 - 19:28

BÜ'DE FRAKTALLAR VE ARILARIN MATEMATİK DÜNYASI İSİMLİ KONFERANS DÜZENLENDİ

IHA

Yaptığı çalışmalar ve yetiştirdiği akademisyenlerle Türkiye’nin önde gelen matematikçilerinden olan Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu, Bartın Üniversitesindeki konferansında “Arıları yaratan Allah, insanların bir şeylerin farkına varması istemiştir” dedi.
Matematik biliminin önemli isimlerinden Prof. Dr. Hasan Hilmi Hacısalihoğlu Bartın Üniversitesinde “Fraktallar ve Arıların Matematik Dünyası” adlı bir konferans verdi. Fen Fakültesi tarafından düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, matematiksel düşünmenin önemine vurgu yaparak, matematiği bir korku alanı olmaktan çıkarılması için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü söyledi. Rektör Kaplan “Matematik hep çekinilen bir alan olmuştur. Rakamların büyülü dünyası olabildiğince öğrencilerimizi sokmamız gerekiyor. Böyle olursa, bu alan korku alanı olmaktan çıkacak ve kendisine sempatiyle yaklaşılan bir alan olacaktır. İnsanlara eğitim hayatının ilk yıllarından itibaren matematik sevgisinin kazandırılması gerekiyor. Bu noktada iş eğitimcilere ve onların becerilerine kalıyor. Matematiği sorun olarak görmekten çıkarmalıyız, çünkü matematiksel düşünce bizim için çok önemli.” dedi.
ARILARIN MATEMATİK DÜNYASINI ANLATTI
Ardından konferansı veren Türk Matematik Derneğinin kurucusu, sayısız kitabı üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan ve yetiştirdiği yüze yakın akademisyenle “Hocaların Hocası” olarak da bilinen Hacısalihoğlu, fraktalları ve arıların matematik dünyasını anlattı. Hacısalihoğlu, arıların muhteşem mühendisler olduğunu belirterek, “Düzgün altıgen içerisinde kovan oluşturan arılar inanılmaz bir mühendislik harikası oluşturuyorlar. 70 bine yakın arı bir arada çalışarak altıgenlerin boyutlarını, kalınlıklarını ve yerlerini hiç şaşırmadan yerleştirebiliyorlar. Kimden komut aldıkları ve hangi formülü uyguladıkları bilinmeyen arılar, çok düzgün ve muhteşem bir eser ortaya çıkarıyorlar. Her taraftan aynı anda örülmeye başlanan peteklerde hiçbir deneme ve yanılma olmadan son altıgeni yerleştirecek yer kalıyor.” diye konuştu.
Arıların kusursuz çalışma düzeni hakkında bilgiler veren Hacısalihoğlu, Arıların dünyasındaki bu muhteşem işleyişle Allah’ın insanlara bir mesaj verdiğini de ifade etti. Hacısalihoğlu “Biz insanlar kalemle bu işi yapmaya kalksak birçok deneme yapmak zorunda kalırız. Ancak binlerce arı bunu kusursuz bir şekilde yapabiliyor. Arıları bu kadar mükemmel olarak yaratan Allah bizim bazı şeylerin farkına varmamızı istemiştir. Biz görüp öğrenelim diye arıları örnek olarak koymuştur. Biz arıları görüyoruz, öğreniyoruz, ancak taklit edip onların yaptıklarını uygulayamıyoruz. Arılar gibi diğer tüm canlılardan da örnek almamız ve farkına varmamız gereken noktalar var.” ifadelerini kullandı.
Düzenlenen etkinlik Rektör Kaplan ve Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun Hacısalihoğlu’na teşekkürlerinin ardından verdikleri hediyelerle son buldu. Konferansa ayrıca İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Ünlü Matematikçi Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Allah’ın Arılarla Bize Verdiği Mesajlar Var” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 19 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ünlü Matematikçi Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Allah’ın Arılarla Bize Verdiği Mesajlar Var” haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:01
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı