« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ünlü: İstanbul üstün bir başarı göstermiştir

2008 Olimpiyat Oyunları’nın düzenleyecek kentin belirlendiği Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Genel Kurulu için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü başkanlığındaki Türk delegasyonu İstanbul’a döndü.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Türkiye’nin olimpiyat düzenleme  idealinden vazgeçmediğini belirterek, "Gelecek yıllar için  hazırlıklarımızı devam ettireceğiz" dedi.

Bakan Ünlü, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada,  uluslararası olimpiyat komitesi üyelerini, tartışmasız ve şaibesiz bir seçim gerçekleştirdikleri için kutlamak gerektiğini belirterek,  "Pekin tercihi, bana göre doğru bir tercihtir" dedi.

Türkiye’nin 2008 olimpiyat adaylığı için iyi hazırlandığını  kaydeden Ünlü, şöyle konuştu:

"Bu hazırlık sürecinde 5 finalist kent arasına kalınarak çok  üstün bir başarı sağlanmıştır. Milyon dolarlarla yaptırılamayacak bir  tanıtım ve bir prestij sağlanmıştır. Bu süreçte tanıtıma çok az  paralar harcanarak gerçekten Türkiye’ye yaraşır bir tanıtım  gerçekleştirilmiştir. İstanbul 5 finalist kent arasında 3. sırada  yerini almıştır. Bu Türkiye ve İstanbul açısından büyük bir başarıdır. Beklenen bir sonuç olduğu için fazla üzülmedik diyebilirim. Gelecek  yıllar için hazırlıklarımızı devam ettireceğiz. Önümüzde yapmamız  gereken işler var. 2008 Olimpiyat Oyunları’nı alamadık diye bu  iddiadan vazgeçmiş olmuyoruz. Sorunlarımızı aşa aşa bir gün Türkiye bu ideale kavuşacaktır. İstanbul olimpiyatları bize göre vazgeçilmez bir  idealdir.

Bir sporcunun en büyük idealinin olimpiyat oyunlarına katılmak  olduğunu vurgulayan Ünlü, "Ülkeler için de en büyük ideal oyunları  düzenlemektir. İstanbul bunu bence erken yakalamıştır. Modern  olimpiyatların başlangıcından bugüne kadar olimpiyat organize eden  ülke sayısı 15’i geçmiyor. İstanbul’un bu süreçte bu konumda olması  bence çok büyük başarıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

İstanbul Valisi Erol Çakır da, bugünden itibaren olimpiyat  idealine ulaşmak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ise  Türkiye’nin dünya devleriyle yarıştığını ifade ederek "Bunların  arasında ezilmeden belli bir noktada olduğumuzu gösterdik. Ancak  olimpiyatlar sadece istemekle alınmıyor, tüm hücrelerimize kadar  inanmamızı ve motive olmamızı gerektiriyor" diye konuştu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Togay Bayatlı da  yabancı basının Türkiye ve İstanbul’u çok başarılı bulduğunu  belirterek, "Paris’i geçmek kolay iş değil" dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz