Ünlü gömlek markası Ravelli’nin üreticisi Mintay Tekstil iflas erteleme istedi

Dinçer GÖKÇE
24 Nisan 2016 - 16:33Son Güncelleme : 03 Mayıs 2016 - 16:01

TÜRKİYE’nin en köklü tekstil firmalarından Mintay, iflas erteleme istedi. Ravelli markası ile gömlek üretimi yapan şirkete iki kişilik kayyum heyeti atandı.Şirketin avukatı Cüneyt Özen, grup şirketlerine olan kefaletler nedeni ile erteleme istediklerini, ancak şirketin durumunun iyi olduğunu, faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Kervansaray Yatırım Holding’in bağlı şirketlerinden Mintay Dış Ticaret Tekstil Sanayi A.Ş, yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca mahkemeye başvurdu.Ünlü gömlek markası Ravelli’nin üreticisi Mintay Tekstil iflas erteleme istedi
Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde şirketin borca batık duruma geldiği kaydedildi.Dava başvuru dilekçesinde, şirket hakkında iflas erteleme kararı verilmesi halinde, şirketin daha rahat yoluna devam edebileceği belirtildi.

KAYYUMLAR DENETLEYECEK
Mahkeme, yapılan başvuru sonrası şirkete kayyum ataması yaptı. Yard. Doç. Dr. Mehmet Fethi Şua ile mali müşavir Nermin Arıcı, Mintay Tekstil’e denetçi kayyum olarak atandı. Mahkeme, şirketin dosyasını bilirkişi heyetine teslim etti. 
SAHİBİ, KERVANSARAY HOLDİNG
Bakırköy Ticaret Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması 30 Haziran günü yapılacak. Mintay Tekstil’in yüzde 99,8 hissesi halka açık konumda olan Kervansaray Yatırım Holding A.Ş’ye ait.
Ünlü gömlek markası Ravelli’nin üreticisi Mintay Tekstil iflas erteleme istedi
AVRUPA’NIN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ
Tekstil sektöründeki tecrübesi uzun yıllar öncesine dayanan Mintay Tekstil 2000 yılında kuruldu. Şirket, Ravelli markası ile gömlek üretimi yapıyor. Avrupa’nın en büyük gömlek üreticilerinden biri konumuna gelen Mintay’ın, Çorum ve İstanbul Beylikdüzü’nde üretim tesisleri bulunuyor. Ancak, bir süredir Çorum'da üretim yapılmıyor.

AV. ÖZEN: ŞİRKETİN DURUMU İYİ
Mintay Tekstil’in avukatı Cüneyt Özen, Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Esasında Mintay’ın kayda değer bir sıkıntısı yok. Şirket çalışıyor, üretim yapıyor. İhracata yapıyor. Dünya devlerine üretim yapıyor. Ünlü markalar için de üretim yapıyor. Ki kendi markası Ravelli  de oldukça iyi bir noktada konumlanmış durumda. Ancak, grup şirketlerine olan kefaletler nedeni ile iflas erteleme başvurusu yaptık. Şirket, faaliyetlerini etkin bir biçimde sürdürüyor ve bu süreçten de kısa süre içinde çıkacağımızı düşünüyoruz. İflas ertelemeye olumsuz bir anlam yüklenmemeli. Bir çok firma bu sayede kurtuluyor."
Ünlü gömlek markası Ravelli’nin üreticisi Mintay Tekstil iflas erteleme istedi
GALATASARAY’IN ESKİ YÖNETİCİSİ
Mintay Tekstil'in yönetim kurulunda ise, Selim Sayılgan, Saadet Koç, Necat Tayan ve Çetin Tümer bulunuyor. Selim Sayılgan, bir dönem Galatasaray Kulübünün yönetiminde de yer aldı. Bu arada Çetin Tümer ise, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer’in oğlu.
Ünlü gömlek markası Ravelli’nin üreticisi Mintay Tekstil iflas erteleme istedi
Selim Sayılgan, bir süre önce Galatasaray Kulubü yönetiminde de yer almıştı.

SİS İPLİK DE FAALİYETLERİ DURDURDU
Bursa’nın köklü ailelerinden Sayılganlar’ın sahibi olduğu Kervansaray Yatırım Holding şirketlerinden SİS Sayılgan Dokuma Boya İplik San.ve Tic.A.Ş’nin de faaliyetleri geçtiğimiz günlerde durdurulmuştu.

dgokce@hurriyet.com.tr    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı