Ünlü çifte ajana cinayet soruşturması

Birce BORA/LONDRA
22.10.2015 - 11:34 | Son Güncelleme: 22.10.2015 - 11:37

Kuzey İrlanda’da yaşanan terör probleminin dorukta olduğu 1980 ve 1990’lı yıllarda İngiltere Hükümeti’nin İrlanda Kurtuluş Ordusu (IRA) içinde faaliyet gösteren en önemli ajanlarından biri olan “Stakeknife” lakaplı Freddie Scappaticci’nin o dönemde işlenen 24 cinayetteki rolü nedeniyle soruşturmaya tabi tutulacağı açıklandı.

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı’nın IRA’da iç güvenlik şefi olarak görev yapan Scappaticci’nin yanı sıra, ona göz kulak olmak için örgütte bulunan ve MI5 ve askeri istihbarat ajanı olan kişilerin faaliyetlerini de inceleyeceği belirtildi.

Bu istihbarat görevlilerinin kendileri ile iş birliği yapması karşılığında Scappaticci’nin cinayet işlemesine göz yumduğu ve yeri geldiğinde bu önemli muhbiri korumak için suç işlediği iddia edildi. 

Scappaticci’nin Birleşik Krallık’ta büyük bir üne sahip olan “Stakeknife” lakaplı ajan olduğu 2003 yılında İngiltere basını tarafından ortaya çıkartılmış ancak IRA’nın önde gelen isimlerinden olan Scappaticci bu iddiaları şiddetle reddetmişti.

Scappaticci daha sonra örgüt üyeleri ve IRA kurbanlarının ailelerinden gelen  tepkilerden korktuğu için yaşamını sürdürdüğü Belfast’ı terk ederek İtalya’ya kaçmıştı. 1920’li yıllarda İtalya’dan İrlanda’ya göç eden bir İtalyan’ın torunu olan Scappaticci 1970 ve 80’li yıllarda IRA’ya katılmış ve muhbirlerin kaçırılıp, işkence görüp öldürülmesinden sorumlu olan iç güvenlik birimlerinde önemli roller oynamıştı. Bugün bir çok eski IRA üyesi ve IRA’nın iç güvenlik teşkilatlarının kurbanları Scappaticci’nin Stakeknife olduğuna dair hiç bir şüphelerinin bulunmadığını söylüyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı