Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ünlü ailelerin antika koleksiyonları satılık

  İhsan YILMAZ
  17 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 02:12

  Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen 2006 Kış Müzayedesi'nde ünlü ailelerin antika koleksiyonları satışa çıkıyor. Conrad International İstanbul'da 19 Şubat Pazar günü saat 15.00'te başlayacak olan ve Raffi Portakal'ın yöneteceği müzayedede ağırlıklı olarak Ahmet Ağaoğlu, Mesut Hakgüden, Vedat Öztarhan koleksiyonlarından eserler yer alıyor.

  DEMOKRAT Parti dönemi bakanlarından Samet Ağaoğlu'nun babası, Meşrutiyet döneminin ünlü düşünür ve siyasetçilerinden Ahmet Ağaoğlu'nun yazıhanesine ait eşya ve tablolar, Ağaoğlu ailesine ait opalin lambalar ve gümüşler satılacak eserler arasında bulunuyor.

  Müzayedede satılacak ikinci önemli koleksiyon ise ülkemizin ilk Osmanlı sanat eserleri koleksiyoncularından Mesut Hakgüden'e ait. Altın kakma hat takımları, Hüseyin Zekai Paşa, Hoca Ali Rıza, Feyhaman Duran imzalı tablolar ve üstün yazı kalitesiyle bugüne dek görülen en küçük boyutlu Kuran bu koleksiyonda öne çıkan eserler.

  En çok Fikret Mualla tablosuna sahip olan Vedat Öztarhan'ın bu koleksiyonu da satışa çıkan ünlü koleksiyonlardan biri. Koleksiyonun önemli bir bölümü İstanbul Modern Müzesi'nde düzenlenen "Fikret Mualla" sergisinde yer almıştı.

  EN PAHALI TABLO

  Bohem yaşamı ve maşlahlı kadınlarıyla ünlü İbrahim Çallı'nın son yıllarda satışa çıkan en görkemli tablosu "Adada Maşlahlı Kadınlar" bu müzayedede yeni sahibini bulacak. Tablo, aynı zamanda 225 bin YTL ile müzayedenin en yüksek muhammen bedelle satışa sunulan eseri olma özelliğini de taşıyor.

  Türk hat sanatının ünlü hattaları Mustafa Rakım, Yesarizade Mustafa İzzet, Sami Efendi, Nazif Efendi ve Hamit Aytaç'a ait levhalar, Sultan I.Abdülhamid, Sultan III. Selim, Sultan II. Mahmud tuğralı ferman ve beratlar, Orhan Peker, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi çağdaş Türk resminin ünlü ustalarına ait tablolar, nadide gümüşler de bu müzayedede satışa çıkan eserler arasında.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı