Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üniversiteyi hayal eden ‘zehir’e bulaşmıyor

  Emre BAYLAN / DHA
  22.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uyuşturucuyla Mücadele Konferansı’nda açıklanan araştırmaya göre üniversite hayalleri kuran gençler uyuşturucu ve alkolden uzak duruyor. Araştırmaya göre okuldan kaçan öğrenciler de daha çok alkol kullanıyor.

  LİSELERDE yapılan uyuşturucu araştırması, üniversiteye girebilme hayalinin gençleri sigara, alkol, esrar gibi uyuşturucu maddelerden uzak tuttuğunu ortaya koydu. Antalya’da cumartesi günü sona eren “Uyuşturucuyla Mücadele Konferansı”nda, İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Mayıs-Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da 28 ilçedeki 154 lisede 31 bin 272 öğrenciyle yapılan anketin ilk sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçları özetle şöyle:

  Liseden sonra üniversitede eğitimlerine devam etmeyi planlayan gençlerin yüzde 43.2’si en az bir kez sigara içtiğini belirtirken, liseden sonra çalışmaya başlamayı düşünen gençler arasında bu oran yüzde 55.8.
  Sigarada da durum aynı

  Eğitim hayatlarında üniversiteyi hedef olarak belirleyen gençler arasında esrar kullanma oranı yüzde 2.8 olurken, çalışmayı amaçlayan öğrencilerde bu oran üç kat artarak yüzde 7.4 oldu.

  Üniversiteye girme olasılığının bulunmadığını belirten lise öğrencilerinin yüzde 54.7’si sigara kullanırken, üniversiteyi kazanma şansının çok yüksek olduğunu düşünen gençler arasında bu oran yüzde 38.8.

  Üniversiteyi kendileri için bir hayal olarak değerlendiren gençlerin yüzde 8.1’i en az bir kez esrar kullandığını açıklarken, ne olursa olsun üniversitede eğitimine devam edeceğini belirten ve üniversiteyi kendilerine hedef olarak koyan gençler arasında bu oran 2.3.

  Okuldan kaçan maddeye sarılıyor

  Hastalık gibi zorunlu haller dışında devamsızlığı bulunmayan öğrencilerin yüzde 33.2’si hayatları boyunca en az bir kez sigara kullandığını belirtirken, bu oran en az 7 gün okuldan kaçan öğrencilerde yüzde 63.8.

  Okuldan hiç kaçmayan öğrencilerin yüzde 25.9’u hayatlarında en az bir kez alkollü içecek kullandıklarını ifade ederken, en az 7 gün okuldan kaçan gençler arasında bu rakam yüzde 48.3.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı