Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversiteye yabancı uyruklu öğrencilerden ilgi

  DHA
  11.08.2014 - 15:39 | Son Güncelleme: 11.08.2014 - 15:47

  Uşak Üniversitesi’nin 2 bin 9 kişilik yabancı öğrenci kontenjanına 89 ülkeden 7 bin 345 öğrenci başvurduğu belirtildi.

  Uşak Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi Başkanlığı tarafından koordine edilen 2 bin 9 kişilik kontenjana 89 ülkeden 7 bin 345 öğrenci başvurusu oldu. Yapılan başvuruyu rekor olarak nitelendiren Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi’nin ülke genelindeki çok sayıda köklü üniversiteyi uluslararası öğrenci tercihlerinde geride bırakarak ilk sıraya yerleştiğini söyledi. Rektör Çelik, şöyle dedi:

  "Uşak, Türkiye’nin en güzel bölgelerinden Ege Bölgesi’nde, gerek tarihi gerekse sanayisi ile öne çıkmış önemli bir ilimiz. Burada yerleşik bulunan üniversitemiz, uluslararası öğrencilere büyük önem veriyor. 2006 yılında kurulan ve 17 bin öğrencisi bulunan kurumumuz Türkiye’nin en genç ama en hızlı büyüyen üniversitelerinden biri. Uşak Üniversitesi, 2013 yılında 38 farklı ülkeden 800 öğrencisi ile Türkiye üniversiteleri arasında uluslararası öğrenci sayısı bakımından 23’üncü sırada yer aldı. Önümüzdeki yıl öğrenci sayısının 21 bin, yabancı uyruklu öğrenci sayısının ise 2 bin 800 olması bekleniyor."

  Uşak Üniversitesi’nin 2014 yılında 9 fakülte, 2 yüksekokul ve 8 meslek yüksekokulundaki 160 program için 2 bin 9 uluslararası öğrenci alacağını anlatan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, şöyle devam etti:

  "Bu özellikleri ve planlı çalışmalar ile üniversitemiz 7 bin 345 uluslararası öğrenci başvurusu alabildi. Nitelikli ve gerçekten burada okumak isteyen adaylara ulaşabilmek için, üniversitemiz Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi’nin koordinasyonunda Haziran ve Temmuz aylarında 6’sı Türkiye’de, 1 tanesi de Azerbaycan’ın Bakü kentinde olmak üzere 7 farklı sınav yapıldı. Üniversitemizin tanıtımı için Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça tanıtım katalogları hazırlanarak hem basılı hem de sanal olarak adaylarla paylaşıldı. Uşak Üniversitesi’ne ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Yunanistan ve Zambiya gibi dünyanın hemen hemen her köşesinden binlerce öğrenci başvurdu. Puan ve tercih sırası esasına göre yapılacak değerlendirme sonunda asil ve yedek adaylar belirlenecek."

  Etiketler: öğrenci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı