Eğitim Haberleri

  Üniversiteye kayıtta sağlık raporu alacaklara uyarı

  AA
  03.09.2014 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Üniversiteye kayıtta gerekli olan sağlık raporları aile hekimlerinden ücretsiz alınabilecek.

  Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna gönderdiği yazıda, üniversiteye kaydolacaklardan istenen sağlık raporlarından ücret alınıp alınmayacağına açıklık getirdi.

  Yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, "Ortaöğretim okul veya kurumlarında örgün eğitim görenlerin öğrenci olduğu", Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca ise "Bir öğretim kurumundan mezun olmuş, yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmaya hak kazanmış ama henüz kaydını yaptırmamış kimselerin öğrenci sayılamayacağı"nın ifade edildiği belirtildi.

  Aile hekimlerinde ücretsiz

  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan, söz konusu yazının, üniversiteye girmeye hak kazanan ancak henüz öğrenci sayılmayan kişilerin hastanelerden alacakları rapor için ücret ödeyecekleri anlamına geldiğini bildirdi.

  Bu kişilerin sağlık raporunu hastanelerden alması halinde 50 lira ücret ödemeleri gerektiğini belirten Şencan, "Üniversiteye kayıt için sağlık raporu aile hekimlerinden ücretsiz alınabilir ancak hastaneler için aynı durum söz konusu değil. Ayrıca Bakanlar Kurulu kararı gereği polis koleji ya da askeri liseler için 200 lira bedel ödenmesi gereken sağlık kurulu raporları da ücretsiz alınabiliyor" diye konuştu.

  Üniversiteye kayıtta sağlık raporu alacaklara uyarı ÜNİVERSİTELERE VE YURTLARA KAYITLAR BAŞLADI

  Etiketler: ÜNİVERSİTE
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı