Eğitim Haberleri

  Üniversitelinin bursu kesildi, Twitter’dan tepki yağdı

  Hürriyet Haber
  11.09.2013 - 17:03 | Son Güncelleme:

  Maltepe Üniversitesi’nin, öğrencilerinin bursunu kestiği iddiası Twitter’da tepki çekti. Üniversiteden yapılan açıklamada ise, bir öğrenciye verilen ihtiyaç bursunun, öğrencinin koşulları uygun bulunmadığı için kesildiği doğrulandı.

  Maltepe Üniversitesi’nde yüzde 100 burslu okuyan bir öğrencinin bursunun kesilmesi Twitter’da tepki topladı. Kullanıcılar, üniversiteye bursun kesilmesinin nedenini sorarken, Maltepe Üniversitesi açıklama yaptı. Edinilen bilgiye göre, 3’üncü sınıfa kadar yüzde 50 ÖSYM bursu ile okuyan bir öğrenci, 3’üncü sınıfta da ihtiyaç bursuna başvuruda bulundu. Mütevelli heyet tarafından koşulları uygun bulunduğu için, ihtiyaç bursu almaya hak kazandı. 3’üncü sınıfı yüzde 100 burslu okuyan öğrencinin bursu, 4’üncü sınıfta koşulları uygun bulunmadığı kesildi. Öğrenci yüzde 50 oranındaki ÖSYM bursu devam edecek.

  4 tür burs veriliyor, ayrı koşulları var

  Twitter kullanıcıları #maltepeüniversitesi #burslarınedenkestin hashtag’i açarak, duruma tepki gösterdi. Üniversiteden yapılan açıklamada ise, 4 tür burs verildiği belirtilerek, ihtiyaç burslarının içinde bulunulan eğitim dönemi için geçerli olduğu ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:
  “Üniversitemizde dört tür burs verilmektedir ve verilen bursun hangi şartlarda kesileceği de açıktır. Birinci tür burs ‘ÖSYM bursu’ olarak tabir edilen ve burslu tercih yapan adaylar arasından kontenjan dahilinde en üst puan alanlara verilen burs olup, öğrenci ortalaması 4,00 üzerinden 2,00’nin altına düştüğünde burs kesilir.
  İkinci tür burs ‘başarı bursu’ olup, ortalaması 3.50’nin üzerinde olanlara verilir ve ortalama düşerse burs kesilir. Üçüncü tür burs, üniversite mütevelli heyeti tarafından, içinde bulunulan öğretim dönemi için verilen ihtiyaç bursudur ve sınırlı süreyle verilir.
  Dördüncü tür burs ise, özel yetenek sınavlarında başarı göstererek burs almaya hak kazanmış adaylara 4 yıllık öğrenimleri süresince verilir ve her dönem ortalamasının 4,00 üzerinden 2,00 olması istenir. Ortalama düştüğünde ya da 4 yıl dolduğunda burs kesilir. Haksız şikayete konu olan öğrencimizin kesilmiş olan bursu mütevelli tarafından verilmiş sınırlı ihtiyaç bursudur.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı