Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversitelilerden ulaşım zammını protestosu

  AA
  25.09.2014 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Kırklareli'nde bir grup üniversite öğrencisi, ulaşım zammına tepki gösterdi.

  Öğrenciler, Kırklareli Üniversitesi Kavaklı Kampüsünde, Kavaklı Belediyesi’nin ulaşım ücretlerini 1 lira 50 kuruştan, 2 liraya yükseltmesini protesto etmek amacıyla toplandı.

  Daha sonra öğrenciler “Ulaşım ücretlerine yapılan zamlar geri alınsın" yazılı pankart açarak basın açıklaması yapmak üzere Kavaklı Belediyesinin önüne yürümek istedi.

  Jandarma ekipleri yolu kapatarak grubun yürümesine izin vermedi. Grup, bunun üzerine, yolda bir süre oturma eylemi yaptı. Jandarma ekiplerinin uyarısıyla oturma eylemi sona erdi.

  Ahmet Özcü, öğrenciler adına yaptığı açıklamada, zammın geri alınmasını istedi.

  Öğrenciler, kampüs önünde bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

  Üniversitelilerden ulaşım zammını protestosu
  Ulaşım zammına öğrencilerden bisikletli tepki

  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencisi bir grup, otobüs ücretlerine yapılan zammı protesto etti.

  Isparta Belediyesi önünde bisikletleriyle toplanan grup adına açıklama yapan üniversite öğrencisi Ali Faruk Özalp, yeni öğretim yılının başlaması ile otobüs ücretlerinin kartsız öğrenciler için 1,75, kartlı öğrenciler içinse 1,25 lira yapıldığını söyledi.

  Yurt ve apart fiyatlarına yapılan zammın da öğrencileri büyük zorluğa soktuğunu dile getiren Özalp, zamların geri çekilmesi ve Isparta'nın öğrenciler için daha yaşanılır bir kent haline gelmesi için bir araya geldiklerini söyledi.

  Eylemi yürüyüş yapmak yerine bisiklet sürerek gerçekleştireceklerini anlatan Özalp, "Farkındalık yaratmak için 'yürümüyoruz ama bisikletle üniversiteye ulaşabiliyoruz' dedi. Bunu göstermek, zamlara karşı alternatif oluşturmak için bisikleti kullanıyoruz" diye konuştu.

  Zamların geri çekilmesi adına öğrencilerden toplanan imzaları Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a vereceklerini bildiren Özalp, zamların geri alınmaması halinde eylemlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler: öğrenci , zam iptali
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı