Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversitelilerden kostümlü protesto

  DHA
  10.09.2014 - 16:23 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi Sahne Dayanışması üyesi bir grup öğrenci, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ndeki tiyatro sahnelerinin, üniversite yönetimi tarafından yıkıldığı gerekçesiyle eylem yaptı.

  İstanbul Üniversitesi Sahne Dayanışması üyesi yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, Beyazıt’taki, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde tiyatro sahnelerinin üniversite yönetimi tarafından yıkıldığı iddiasıyla Vezneciler Metro İstasyonu önünde toplandı.

  Gitar eşliğinde şarkılar söylediler

  Oyunlarda giydikleri kostümleriyle eyleme katılan öğrenciler gitar eşliğinde şarkı söyleyip üniversite yönetimini protesto etti. Öğrenciler, ‘Tiyatro sahneleri üretecek yok olmayacak’ yazılı pankartla yürüyüş yaptı. Rektörlük binası önüne gelen öğrenciler sık sık, "Tiyatro özgürlüktür baskılanamaz, Piyasaya inat yaşasın sanat’ şeklinde slogan attı. Öğrencilerin taşıdıkları, "Açık ve uzaktan tiyatro istiyoruz, Sana ikinci diploma demişler ama bildiğin yıkım, Bertolt Brecht’in (Alman Şair, oyun yazarı, yönetmen) askerleriyiz, Siz yıkmayı iyi bilirsiniz, Bu neyin kafası" yazılı dövizler dikkatleri çekti. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi önüne gelen öğrencilerin adına basın açıklamasını Ayşenur Vatansever yaptı. Açıklamada, sahnenin haksız yere yıkıldığı, teknik donanıma verilen zararın giderilmesi gerektiği belirtildi.

  Pankart öğrenciler tarafından üniversitenin korkuluklarına asıldı. Burada da şarkılar söyleyen öğrenciler sessiz bir şekilde dağıldı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı